Çukurova Balkon

BM Yunanistan'a cami yapılması için uyarılarda bulundu!

BM Yunanistan'a cami yapılması için uyarılarda bulundu! BM Yunanistan'a cami yapılması için uyarılarda bulundu!

Türkiye, Birleşmiş Milletler'de (BM) Yunanistan'daki insan hakları durumunun incelendiği oturumda, başkent Atina'ya yapılması kararlaştırılan cami projesinin yerine getirilmesi ve Müslümanlara mezarlık tahsis edilmesi tavsiyesinde bulundu.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması oturumunda Yunanistan'daki insan hakları durumu ikinci defa ele alındı. Oturumda, Türkiye de Yunanistan'a tavsiyelerde bulundu. Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilciliği, Yunanistan'da yaşayan Türk azınlığın haklarına dikkati çekti


Çipras açıklamıştı


Kasım ayında Başbakan Davutoğlu ile görüşen Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, “Yunanistan'da bir cami açılması noktasında, Türkiye'den onlara bir müjde verecek misiz?” sorusuna, ''Yunan hükümetinin Yunan vatandaşı Müslümanlar ile ilgili, Yunanistan'ı ziyaret eden veya ikamet eden Müslüman göçmenlerle ilgili olarak Atina'da bir cami açılmasıyla ilgili almış olduğu bir karar var'' demişti.


Türk azınlıklar, Müslümanlar ve göçmenlere yönelik nefret söylemleri konusunda sonuç odaklı önemler alınması tavsiyesinde bulunan Türkiye, Yunanistan'a başkent Atina'ya yapılması kararlaştırılan cami projesini yerine getirmesi ve Müslümanlara mezarlık tahsis etmesi çağrısında bulundu.

Tavsiyeler arasında Selanik'teki tarihi caminin açılması ve Yunanca ve Türkçe olmak üzere çift dilli azınlık okullarının açılması da yer aldı.Yeni Şafak