Bodrum’da kiralık ev kalmadı!

Bodrum’da kiralık ev kalmadı!


Türkiye'nin genelinde yaşanan kiralık ev sorunu tatilcilerin gözdesi Bodrum'a da sıçradı...


Ülke genelinde yaşanan kiralık ev sorunu tatilcilerin gözdesi Bodrum'a da sıçradı. Muğla Bodrum'da 12 ay boyunca yaşayan yerlilerin kiralık konut bulmaları neredeyse imkansız duruma geldi. Ev bulmayı başaranlar ise aynı daireye iki katı ücret ödemeyi kabul ediyor. Diğer bir taraftan bazı konut sahipleri ilçede yaz sezonunda artış gösteren kiralar seneniyle kontratlarını Mayıs sonunda sona erecek biçimde imzalamak istiyor. Böylece kışın 2 bin lira olan ev yaz sezonunda 10 bin liraya kiraya verilebiliyor. 

Bodrum’da kiralık ev kalmadı!

Kiralar neden arttı?

Bodrum’daki kira artışları ile ilgili önemli açıklamalar yapan Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Birçok büyükşehirde son 2-3 aydır kiralık daire sıkıntısı yaşanıyor. Ev bulmak çok zor. Kiralar önceki yıllara göre yüzde 50 oranında arttı. Öyle ki İstanbul’un bazı şehirlerde bu oran yüzde 100’lere çıktı.  Bodrum’da da durum farklı değil. Geçen yıl 2 bin TL olan bir daire şu an 4 bin TL civarında” şeklinde konuştu.

Yaşanan artışların birçok sebebi olduğunu kaydeden Alp, “Pandemide inşaat sektörünün durmasıyla yeni yapılar yapılamadı. Eldeki stoklar eridi. Bodrum özelinde ise ilçenin nüfusu pandemide iki katına çıktı. Yazın üç katına çıkıp 1 milyonu aştığı oldu. 12 ay yaşayanların sayısı arttı ama daire sayısı aynı oranda artmadı. Bu nedenle de artık evler yerlilere bile yetmez oldu” dedi.


İlçede günlük ve haftalık kiralamalar yapıldığına da değinen Alp, “Bir ay kiraya verilse en fazla 2 bin TL alınacak daireden, günlük kiralama yapılarak 200-300 TL gelir elde ediliyor. Bu da ayda ortalama en az 6-7 bin TL’yi buluyor. Bunu gören ev sahipleri de evi bir kişiye vermek yerine günlük kiralama yapmayı tercih ediyor. Ancak bu durum ciddi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Öte yandan bu kiralamaları yapanlar yasadışı şekilde turizm faaliyeti gerçekleştirerek haksız rekabette bulunuyor” dedi.

Bodrum’da kiralık ev kalmadı!

Mayısta çıkma şartı mı var?

Bazı konut sakinlerinin evleri şartlı kiraladıklarını kaydeden Alp, şöyle konuştu:  “Ev bulmak çok zor, şanslı olup bulabilenleri ise ev sahiplerinin şartları bekliyor. Bazı ev sahipleri, kira şartı olarak kiracının mayısta çıkmasını istiyor. Böylelikle evi kışın aylık kiralayıp yaz sezonunun açıldığı mayısta ise sezonluk kiralama yaparak yüksek gelir elde etmek istiyorlar. Örneğin 2 bin TL’lik bir ev sezonda aylık 5-6 bin TL’ye, hatta bazı bölgelerde 10 bin TL’ye kadar kiralanabiliyor. Böyle olunca da kışın boş kalmasını bile göze alıyorlar.” 

Yaşanan gelişmelere teoki gösteren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras şunları dile getirdi: “Bodrum’da günlük, haftalık, hatta saatlik bile kiralanmaya başlayan konutlar, kimlik bildirimi yönünden oluşturdukları asayiş riski, yasal konaklama tesisleri ile haksız rekabete girerek turizm sektörüne darbe vurmaları ve neden oldukları büyük vergi kaybı nedeniyle sadece Bodrum için değil, bulundukları her yer için sakıncalıdır.  Bodrum’u sırtında taşıyanlar, sokakta kalmak üzere. Ve biz, bu durumun seyircisi değil, engelleyicisi olmaya kararlıyız çünkü, içlerinde kimin yaşadığı bile belli olmayan konut görünümlü saatli bombalar, bence Bodrum’da kesinlikle olmamalılar”

Günlük kiralamalarda talep patladı!