Boğaz’da inşaat zorlaşacak!

Boğaz’da inşaat zorlaşacak! Boğaz’da inşaat zorlaşacak!

Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu; dünya incisi İstanbul Boğazı’nda çarpık yapılaşmaya ‘dur’ diyecek. Artık hiçbir kurum, kurulun bilgisi dışında plan yapıp yapılaşma için izin veremeyecek. 

İstanbul boğazındaki çarpık yapılaşmayı durduracak olan uygulama yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu kuruldu. Buna göre, Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’ndan izin almadan bu bölgede yapılaşma izni verilemeyecek. Karar Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan oluşacak ve Cumhurbaşkanı veya katılamadığında Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın katılımı ile toplanacak. Bakanların katılamadığı toplantılara ise bakan tarafından görevlendirilecek bakan yardımcıları katılım gösterecekler. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanının katılamadığı toplantılarada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri katılacak. 30678 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu yılda en az iki defa toplanacak. Bu şekilde de denetimler artırılmış olacak. Yayımlanan karar şöyle;

CUMHURBAŞKANI KARARI
Karar Sayısı: 709

Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulunun teşkiline ilişkin ekli Kararın yürürlüğe konulması, 2960 sayılı Boğaziçi Kanununun 1 inci maddesi gereğince karar verilmiştir. 


Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulunun Teşkiline İlişkin Karar!

Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu kuruluyor!