Boğaziçi Kıtalararası Yarışları 20 Temmuz'da yapılacak!

Boğaziçi Kıtalararası Yarışları 20 Temmuz'da yapılacak!

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ilki 1989 yılında gerçekleştirilen Boğaziçi Kıtalararası Yarışları 20 Temmuz Pazar günü yapılacak. ‘Herkes İçin Spor’ temasına uygun olarak düzenlenen yarışların 26.’sı İstanbul'da gerçekleştirilecek...Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ilki 1989 yılında gerçekleştirilen Boğaziçi Kıtalararası Yarışları 20 Temmuz Pazar günü yapılacak.


Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin himayesinde ve ‘Herkes İçin Spor’ temasına uygun olarak düzenlenen yarışların 26.’sı İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilecek. Ace of Mice 2013 Ödülleri yarışmasında ‘En İyi Spor Etkinliği Ödülü’nü kazanan yarışlar, ‘2 Kıta 1 Yarış’ sloganıyla tanıtılacak. 6. Boğaziçi Kıtalararası Yarışları’nın İstanbul, Ankara,  İzmir  ve  Adana  seçmeleri sonucu belirlenecek yüzücüler bu efsanevi parkurda yüzmeye hak kazanacak. Seçmelere katılabilmek için yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkes aday olabilecek. İlk başvuru için http://bogazici.olimpiyat.org.tr/ adresinde internet üzerinden devam eden kayıtlar 15 Nisan’da son bulacak. Posta ile gönderilmesi gerekli evrakların son teslim tarihi ise 30 Nisan olarak belirlendi.


EN FAZLA BAŞVURU RUSYA’DAN


Anadolu yakasında Kanlıca'dan başlayarak, Avrupa yakasında Kuruçeşme'de sona eren Boğaziçi Kıtalararası Yarışları, Türkiye ve İstanbul'un tanıtımı için de özel bir öneme sahip. Dünyanın hiçbir yerinde kıtalararası bir yarış düzenlemek mümkün olmadığı için bu açıdan Türkiye farklı bir konumda. 1989 yılında 4 kadın ve 64 erkek sporcunun katılımı ile başlayan serüven, artık başvuruların başladığı ilk günlerde binlerle ifade ediliyor ve her yıl katlanarak büyüyen bir ilgi ile Türk spor takviminde önemli bir yer alıyor. Bu sene 50 farklı ülkeden olmak üzere yurt dışından gelen yoğun ilgi nedeniyle, 800 yabancı kontenjanına ulaşıldığı için yabancı yüzücü kayıtları erken kapatıldı. Bu yıl yine en fazla başvuru Rusya’dan oldu.İstanbul Haber