Boğaziçi Üniversitesi Trafik Kontrol Merkezi'nde öğrenciler trafiğe çözüm bulacak!

Boğaziçi Üniversitesi Trafik Kontrol Merkezi'nde öğrenciler trafiğe çözüm bulacak! Boğaziçi Üniversitesi Trafik Kontrol Merkezi'nde öğrenciler trafiğe çözüm bulacak!

Boğaziçi Üniversitesi'nde kurulan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü'nce hazırlanan, akıllı ulaşım sistemleri kullanılarak trafiğin yönetildiği Trafik Kontrol Merkezi'nde öğrenciler, İstanbul trafiğine alternatif çözüm yolları arayacak.

Boğaziçi Üniversitesi'nde kurulan, akıllı ulaşım sistemleri kullanılarak trafiğin yönetildiği Trafik Kontrol Merkezi'nde gönüllü öğrenciler, İstanbul trafiğine alternatif çözüm yolları arayacak.


Boğaziçi Üniversitesi'nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü'nce hazırlanan "Trafik Laboratuvarları Projesi" kapsamında, Trafik Kontrol Merkezi'nin küçük ölçekli modeli açıldı.


Merkezde yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden oluşan 20 kişilik grup, trafiği inceleyerek, bu konuda çalışmalar yapacak.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürü Mehmet Necip Ertaş, burada yaptığı konuşmada, trafiğin izlenmesi, anlık olarak trafik kontrol merkezleriyle trafiğin yönetilmesi gibi çalışmaları gelişmiş teknolojilerle hayata geçirdiklerini söyledi.


İstanbul trafiğinin rahatlatılması yönündeki çalışmaların devam ettiğini belirten Ertaş, "Bu kapsamda bugün Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle Trafik Kontrol Merkezi'ni hayata geçirmiş bulunmaktayız. Buradaki öğrenciler, artık yaşayan trafik ortamına da destek sağlamış olacak. Merkeze Trafik Kontrol Merkezimizden devamlı veri akışı olacak" diye konuştu.


Ertaş, merkez sayesinde öğrencilerin trafik sektörüne daha çok ilgi göstereceğini dile getirerek, "İstanbul'da kameralar, radarlar var. Bunlar, devamlı kontrol merkezimize veri aktarıyor. Bugün bu merkeze de artık veri gelmeye başlıyor. Öğrencilerimizin bu veriler sayesinde geliştirecekleri çeşitli simülasyonlarla kent trafiğine intibak sağlayacağı ümidiyle bu merkezi kurduk. Bizim kontrolümüzden ve uygulanabilirliği görüldükten sonra trafikteki gerekli iyileştirmeler, bu merkez tarafından sağlanacaktır" bilgisini verdi. 


- "Dünyada yapılan birkaç laboratuvardan biri"


Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Ilgın Gökaşar da projenin gerçek zamanlı verilerin üniversitelerle paylaşılması ve paylaşımdan doğan verilerle İstanbul'un trafiğine çözüm bulması amacını taşıdığını ifade etti.


Gökaşar, öğrencilerin gerçek zamanlı verileri kullanarak kaliteli projeler üreti,p İstanbul'un trafiğine çözümler bulacaklarına inandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:


"Bildiğim kadarıyla dünyada yapılan birkaç laboratuvardan biri. Hem belediyenin ve hem okulun ortaklaşa kurduğu bir sistem. Gönüllü öğrenciler, trafiğe el attı. Daha önce derslerde bu tarz şeyleri teorik olarak gören öğrenciler, şimdi kameralardan istedikleri an, istedikleri yerin görüntülerini alarak, belli başlı çözümler sunacak. İstanbul'da 900 kamera var. İleride belki araçtan araca haberleşme ya da daha başka akıllı ulaşım sistemleri de üretilecektir diye düşünüyorum. Bu sistemler de bu laboratuvardan çıkacaktır."


AA