Boğaz'ın tarihi eser yalıları satışta!

Boğaz'ın tarihi eser yalıları satışta! Boğaz'ın tarihi eser yalıları satışta!

Dünyanın hayran olduğu Boğaz’daki satılık yalıların fiyatları sizler için araştırıldı. Yalıların satış değeri; tarihi eser statüsü, rıhtımı ve bahçe büyüklüklerine göre değişiyor.Dünyanın gözdesi olan İstanbul’un yalıları, Boğaz’ın etrafını sarıyor. Boğaz’ın her iki yakasında bulunan yerli yatırımcının olduğu kadar, yabancıların da dikkatini çekiyor. Dalgalı bir seyir izleyen döviz kuru karşısında yabancı yatırımcı kazansada, satışların TL ile değerlerinde yapılmasıyla sorunun önüne geçiliyor. 

Yalı satışını yapan emlakçılar,  bu dönemde gayrimenkul sektöründeki yavaşlamanın yalı satışlarında da ortaya çıktığını vurgulayarak, beklenen fiyat düşüşlerinin yaşanmayacağını kaydediyor. Çoğu tarihi değere sahip yalı ve yol yalıları ihtiyaç nedeniyle satılmıyorsa değerini ve konumunu koruyor.

Bebek’ten Yeniköy’e

Yalılar Avrupa yakasında özellikle Bebek, Baltalimanı, Rumelihisarı, Emirgan, İstinye, Yeniköy hattında yer alıyor.  Bebek’ten Yeniköy’e uzanan bu 7 kilometrelik hat üzerinde 7 milyar liralık yalılar bulunuyor. Yalılar; kendi iskelesi olan yalılardan tarihi eser yalılara ve turizm için uygun olan yalıya kadar çeşitleniyor.

En şanslısı ‘hisar’lar

Boğaz’ın yalı çeşitliliği bakımından en şanslıları ise her iki yakada karşılıklı olan ‘hisar’lar. En fazla satılık yalı Boğaz’ın incileri Rumelihisar’ı ve Anadoluhisarı’nda bulunuyor. Bu karşılıklı hat aynı zamanda tarihi bakımdan da yalılara büyük değer yüklüyor.  

En pahalısı Sarıyer'de

Rıhtımlı, bahçeli, geniş araziler içinde yer alan yalılardan, daha mütevazı yalılara kadar birçok yalı çeşit çeşit fiyatla satışa sunuluyor. Mevcut satılık durumda olan yalılar içinde en pahalısı 650 milyon lira ile Sarıyer’de ve 570 milyon lira değeri ile Bebek’te bulunuyor. Tarihi eser olarak satılan yalı, binlerce metrekarelik arazisi; onlarca odasıyla dikkat çekiyor.  Yine aynı bölgede 530 milyon lira, 400 milyon lira ve 375 milyon liraya satılık olan yalılar bulunuyorr.

Yeniköy de yalı piyasasında büyük değer oluştururken, Anadolu yakasının yalıları arasında ise Kanlıca fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

Boğaz'da 60 yalı satılmayı bekliyor!