06 / 07 / 2022

Vakıf Yatırım Park Mavera 3'ün piyasa yapıcı oldu!

Vakıf Yatırım Park Mavera 3'ün piyasa yapıcı oldu!

Park Mavera 3 projesi gayrimenkul sertifikalarında, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. dünden itibaren piyasa yapıcı olarak faaliyete başladı.Resmi Gazete’de 2016 yılında yayımlanarak yürürlüğe giren Gayrimenkul Sertifikası,  TOKİ  öncülüğünde Park Mavera 3 projesi ile hayata geçirildi. Makro İnşaat'ın projesi olan Park Mavera 3 projesi bu sistemle halka sunuldu. 


Borsa İstanbul'da işlem göre Park Mavera 3 projesi gayrimenkul sertifikalarında, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. dünden itibaren piyasa yapıcı olarak faaliyete başladı.


Vakıf Yatırım Park Mavera 3 ün piyasa yapıcı oldu!


Borsa İstanbul konuyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Vakıf Yatırım Menkul Değerler'in  piyasa yapıcı olarak işlem yapacağı Park Mavera 3 gayrimenkul sertifikasının fiyatının, satış ofisi fiyatının oldukça altında seyrettiği söylendi. İşte o açıklama;


"Toplu Konut İdaresi tarafından 5 Eylül 2017 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan özel durum açıklamasında, sertifikaların dayanağı olan Park Mavera 3 Projesi satış ofisinden yapılan satışların dm2 ortalama fiyatının 47,5 TL olarak gerçekleştiği belirtilmiştir. 29 Eylül 2017 tarihli kapanış fiyatı 35,02 TL olan Park Mavera 3 gayrimenkul sertifikaları, aynı projede satışı gerçekleşen konutların ortalama satış fiyatlarına göre yüzde 26,28 iskontolu olarak işlem görmektedir. Gayrimenkul sertifikaları doğrudan gayrimenkule dayalı olan, asli edimle sermaye piyasası aracı niteliği somut varlığa yani konutlara veya ticari alanlara dönüşebilen bir yatırım aracıdır. Varlığa dayalı yapısı ile riski çok düşük olan bu araç, Borsa İstanbul’da işlem görmesi nedeniyle de ihraççısına, borsa dışı satışlarına göre ilave sorumluluklar yükleyerek yatırımcılarını korumaktadır. Ayrıca satış ofisinde istediği kat, konum veya büyüklükte konut bulamayan yatırımcılara alternatif seçim imkanı sunabilen gayrimenkul sertifikaları yatırımcılara kredi faizi gibi maliyetlere katlanmadan ev sahibi olabilme imkanı da tanımaktadır. Elinde talep ettiği gayrimenkulü almaya yetecek sayıda sertifika bulunduran yatırımcı ihraççı veya ilgili yatırım kuruluşu ile telefonla iletişime geçerek asli edim talebinde bulunabilir. Asli edim taleplerinde bulunan yatırımcının elindeki sertifikalar bloke edilmekte, ihraççı ile yatırımcı arasında satış vaadi sözleşmesi imzalanarak yatırımcının talep ettiği gayrımenkul yatırımcı adına tesis edilmekte, bağımsız bölümün ve tapuların teslimi de vade sonunda gerçekleştirilmektedir." 


Vakıf Yatırım Menkul Değerler, TOKİ tarafından ihraç edilen Park Mavera 3 gayrimenkul sertifikalarında piyasa yapıcılığı için Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapacağını 26 Eylül'de Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda açıklamıştı. 


AA