Bosch, Türkiye'ye 2 yılda 500 milyon Euro'luk yatırım yaptı!

Bosch, Türkiye'ye 2 yılda 500 milyon Euro'luk yatırım yaptı! Bosch, Türkiye'ye 2 yılda 500 milyon Euro'luk yatırım yaptı!

Alman devi Bosch, Türkiye’de yatırımlarını arttırarak sürdürüyor. Bosch Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Steven Young son 2 yılda 500 milyon avroluk yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu rakam, Bosch’un Türkiye’ye güveninin göstergesidir” dedi.
Alman devi Bosch, Türkiye’de yatırımlarını arttırarak sürdürüyor. Bosch Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Steven Young son 2 yılda 500 milyon avroluk yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu rakam, Bosch’un Türkiye’ye güveninin göstergesidir” dedi.


Bosch Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Steven Young, son 2 yılda Türkiye'ye 500 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, “Bu rakam, Bosch'un Türkiye'ye güveninin bir göstergesidir” ifadelerini kullandı. Young, yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yılı 3,4 milyar avro ciro ve 2,1 milyar avro ihracatla kapattıklarını dile getirdi.

2016 YILI İYİ GEÇTİ

İç satış ve ihracat anlamında 2016'da iyi geçirdiklerini belirten Young, şöyle devam etti: “Bosch dünyasında Türkiye, Avrupa'ya ait. İstanbul'daki ofisimiz, Ortadoğu ve Türkiye'nin yönetim merkezi. Grup içinde dünyadaki 5'inci büyük yerleşkeyiz. Avrupa'da da Almanya'dan sonra en büyük yerleşkeyiz. Bölgemiz, Bosch Global için çok büyük öneme sahip. Geçen yıl Bosch Global için 300 milyon avro, 2016'da 200 milyon avro yatırımı hayata geçirdik. Son 2 yılda 500 milyon avroluk yatırım yaptık. Bu rakam, Bosch'un Türkiye'ye güveninin bir göstergesidir. Bu yatırım 5 yıldan beri devam ediyor. Son 2 yıl çok yoğun geçti. Son 5 yılda 1 milyar avroluk yatırımdan bahsediyoruz. Gelecek sene de yatırımlar devam edecek.”


TÜRKİYE DAHA DA BÜYÜYECEK

Young ayrıca, Türkiye'deki Ar-Ge yatırımları sayesinde ihraç ettikleri ürünlerin niteliklerini arttığına işaret etti. Gelecek senenin tüm dünya için farklı dinamikleri olan bir yıl olacağını belirten Young, "Brexit ve ABD'deki seçim sonuçlarının ekonomiye etkilerinin gelecek yıl görülebilecek" dedi. Gelecek beklentilerine ilişkin konuşan Young, “Türkiye'de pozitif bir büyüme göreceğiz" dedi.

Teşvikler hız katıyor

Türkiye'nin, yazılım ve dijital teknolojilere odaklanması gerektiğini ifade eden Bosch Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Steven Young, "Açıklanan teşvikler motive edici. Bu süreçte bakanlıklarla çok yakın çalıştık. Bazı konuları olabildiğince birlikte oluşturduk. Burada ilave edebileceğimiz tek konu var ki bu konuda da çalışma yürütüldüğünü biliyorum, o da Endüstri 4.0 konusu. Endüstri 4.0'a geçmek için yatırımların teşvik kapsamına alınması gerekiyor” dedi. Ar-Ge ve yüksek teknoloji desteklerinden bu sene en yüksek oranda faydalanan grup olduklarını belirten Young, yeni dönemde Endüstri 4.0'ın Türk sanayisinde yayılmasına odaklanacaklarını da sözlerine ekledi.Yeni Şafak