Bu Türk Rusya'da her ay 100 milyon dolar iş alıyor

Bu Türk Rusya'da her ay 100 milyon dolar iş alıyor

Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük ikinci inşaat firması Rönasans, her ay 100 milyon dolar yatırım yaparak hedeflerini büyütüyor. Firmanın yeni hedefi ise kış olimpiyatlarının yapılacağı Soçi'de 3 milyar dolarlık lüks konut yapmak. 

 

Erman Ilıcak, Moskova'da Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu'nca (TUSKON) organize edilen Rusya - Türkiye İş Forumu toplantısından sonra İstanbul'dan gelen gazetecilere bölgedeki faaliyetlerini anlattı. Buna göre Ankara'da kurulan 14 yıldır Rusya ve Ukrayna'da faaliyet gösteren şirket 1 milyar dolarlık ciroya sahip. Rusya'da Enka'dan sonra gelen en büyük Türk müteahhitlik şirketi olan Rönesans, 3 milyar dolarlık iş üstlendi. Ağırlıklı olarak alışveriş merkezleri ve fabrikaların yapımını üstlenen şirket İsveç merkezli ev dekarosyon market zinciri Ikea'nın mega büyüklüğündeki mağazalarını da yapıyor. Şirket 14 yılda 450 proje üstlendi. Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, "Ayakta kalabilmemiz için her ay en az 100 milyon dolarlık iş almamız gerekiyor" diye konuştu.

FIRSAT ÇOK

Rusya'da inşaat sektöründe hala önemli fırsatlar olduğunu söyleyen Erman Ilıcak, "Burası çok büyük bir Pazar daha yolun başındayız. İnşaat alanında Rusya'da fırsatlar bitmedi, bitmez de.

TÜRKİYE ÇOK UYGUN

Çünkü Rusya için Türkiye en yakın ve en ucuz bir kaynak, Türkiye için de aynı şekilde yakınında hem rahatlıkla çalışabilecek bir proje." dedi. İnşaat sektörünün yıllık yüzde 15 büyüdüğünü söyleyen Ilıcak, son yıllarda kar marjlarının azaldığına ve maliyetlerin arttığına dikkat çekti. Ilıcak son bir senede maliyetlerin yüzde 30 arttığını kaydetti. İnşaat firmalarının yeni açılımlar yaptığını ifade eden Ilıcak, kendilerinin de gayri menkul yatırım ortaklığı işine de girdiklerini anlattı. Ilıcak, yaptıkları binaları ve alışveriş merkezlerini ve ofislerini kiraya verdiklerini dile getirdi. Rusya'nın Krasnadar bölgesinde ve özellikle 2012 olimpiyatlarının yapılacağı Soçi kentinde devletin 15 milyar dolar özel sektöründe 15 milyar dolar olmak üzere toplam 30 milyar dolarlık yaptırım yapılacak. Ilıcak bu pazardan yüzde en az 10'luk bir pazar payı almayı hedeflediklerini ve ilk etapta 1 milyar dolarlık lüks konut işiyle piyasaya girdiklerini ifade etti.

 

Soçi'de 3 milyar $ yatırım yapacak

Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük ikinci inşaat firması.Bu güne kadar yaptığı inşaatlardan 3 milyar dolar ciro yapan firma şimdi de 2012'de olimpiyatların yapılacağı Soçi bölgesindeki 30 milyar dolarlık projelerin de yüzde 10'unu almayı hedefliyor. Erman Ilıcak, "Burada inşaatta hala büyük fırsatlar var işin başındayız" diyor.

 

Petkim tartışmaları işimizi zora sokuyor

Rusya'da şimdiye kadar herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını söyleyen Ilıcak, "Buranın kanunları var, onlara uygun şekilde çalışırsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız" dedi. Petkim'in özelleştirilmesi sırasındaki tartışmalara ilişkin soruya Ilıcak, "Biz

burada yatırım yaparken Petkim'i vermeyelim tartışmaları buradaki işleri ve şirketlerin imajı etkiliyor. Çünkü onlar size kapıyı açmış ama siz onlara kapıyı açmamışsınız. Ticarette alınca bir şeyler vermek zorundasınız" cevabını verdi.(Yeni Şafak)

 

3 milyar dolarlık iş yapan firma, 2012'de olimpiyatların yapılacağı Soçi bölgesindeki 30 milyar dolarlık projelerin de yüzde 10'unu almayı hedefliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, "Burada inşaatta hâlâ büyük fırsatlar var, işin başındayız." dedi.

Erman Ilıcak, Moskova'da Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu'nca (TUSKON) tertiplenen Rusya-Türkiye İş Forumu toplantısından sonra bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Ankara'da kurulan ve 14 yıldır Rusya ve Ukrayna'da faaliyet gösteren şirket 1 milyar dolarlık ciroya sahip. Ağırlıklı olarak alışveriş merkezleri ve fabrikaların yapımını üstlenen şirket İsveç merkezli ev dekorasyon market zinciri Ikea'nın mega büyüklüğündeki mağazalarını da inşa ediyor. Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, "Ayakta kalabilmemiz için her ay en az 100 milyon dolarlık iş almamız gerekiyor." ifadelerini kullandı. Ilıcak, inşaat sektörünün yıllık yüzde 15 büyüdüğünü, kâr marjlarının azaldığını ve son bir yılda maliyetlerin yüzde 30 arttığını belirtiyor. Firmaların yeni açılımlar yaptığını ifade eden Ilıcak, kendilerinin de gayrimenkul yatırım ortaklığı işine girdiklerini anlattı. Ilıcak, yaptıkları binaları, alışveriş merkezlerini ve ofisleri kiraya verdiklerini dile getirdi. Rusya'nın Krasnador bölgesinde ve özellikle 2012 Olimpiyatları'nın yapılacağı Soçi'de 15 milyar dolar devlet, 15 milyar dolar da özel sektör olmak üzere toplam 30 milyar dolarlık yaptırım yapılacak. Ilıcak bu pazardan yüzde en az 10'luk bir pazar payı almayı hedeflediklerini ve ilk etapta 1 milyar dolarlık bir işle başladıklarını ifade etti. Rusya'da şimdiye kadar herhangi bir problemle karşılaşmadıklarını söyleyen Ilıcak, "Kanunlara uygun çalışırsanız sıkıntı yaşamazsınız." dedi. Petkim'in özelleştirilmesi sırasındaki tartışmalara ilişkin soruya Ilıcak, "Biz burada yatırım yaparken Petkim'i vermeyelim tartışmaları buradaki işleri ve şirketlerin imajını etkiliyor. Çünkü onlar size kapıyı açmış; ama siz onlara kapıyı açmamışsınız. Ticarette alınca bir şeyler vermek zorundasınız." cevabını verdi. Erman Ilıcak, Rusya ile Türkiye arasında işadamları açısından en önemli kolaylığın vizesiz giriş çıkışın sağlanması olduğunu ifade etti. Rusya'daki inşaat sektöründe Türkiye yüzde 5'lik paya sahip. Toplam 4 milyar dolarlık projelerin 1,2 milyar dolarını Enka, 1 milyar dolarını Rönesans, 800 milyon dolarını dört büyük firma, geri kalanını ise 2 bine yakın firma yüklenmiş. Ilıcak, bu coğrafyada bütün inşaat şirketlerinin iş yapabileceğini, işini iyi yapan küçük şirketlerin büyük destek verdiğini anlattı.

Şirketin St. Petersburg ve Moskova'da iki ana merkezi faaliyette. Bunların dışında 11 bölgede temsilcilikleri bulunuyor. Faaliyetlerinin tamamına yakınını bu bölgede yürüten şirketin Türkiye'de bin 250, Rusya'da 4 bini Türk olmak üzere 12 bin 750 çalışanı var.

(Zaman)