Buca'da 578 konut için yangın merdiveni ihalesine çıkılacak

Buca'da 578 konut için yangın merdiveni ihalesine çıkılacak Buca'da 578 konut için yangın merdiveni ihalesine çıkılacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Buca'daki 578 konut için yakında yangın merdiveni ihalesine çıkacaklarını söylediİzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Buca Yavuz Sultan Selim Caddesi üzerinde, kent yenileme ve kamulaştırma çalışmalarında kullanılmak üzere inşa ettiği 578 konutla ilgili sorunlar devam ediyor. Geçen dönem, Buca ve Büyükşehir belediyeleri arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle Buca Belediye Encümeni tarafından önce para cezası kesilen, ardından yıkım kararı verilen toplu konutlar, bu kez yangın merdiveni kurbanı oldu. Yönetmelik değişikliği nedeniyle yaşanan bu sorunla yakından ilgilenen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, binalara ruhsat alabilmek için gerekli olan yangın merdiveni yapım ihalesine çıkacaklarını söyledi.

SUÇUMUZ YOK
Benzer durumun, Kadifekale heyelan bölgesindeki konutları,  TOKİ  tarafından Uzundere'de inşa edilen toplu konutlara taşınmasını öngören projede de yaşandığını belirten Başkan Kocaoğlu, "Buca'da Büyükşehir Belediyesi, Uzundere'de de TOKİ, toplu konutları projelendirirken yürürlükteki yönetmeliklere uygun olarak projelendirdi. Daha sonra inşaatlar devam ederken yangın yönetmeliği değişti. Yönetmelik değişikliğini aşamadık. Eksikleri tamamlama gibi bir hükümlülüğümüz var. İnşa ettiğimiz binaları yeni şartlara uygun hale getireceğiz. Herkes şunu iyi bilmeli ki, işin gecikmesinde ne TOKİ yönetiminin ne de Büyükşehir Belediyesi yönetiminin ihmali söz konusu" dedi.
Büyükşehir ile Buca belediyeleri arasında yaşanan kriz sonucu, 478 konut ortada kalmıştı. Yapı kullanma ruhsatı alınamadığı için konutlara su ve elektrik bağlanamamıştı.
Ertan GÜRCANER/Yeni Asır