Bugün 12 Kasım, Düzce depreminin 12. yıl dönümü!

Bugün 12 Kasım, Düzce depreminin 12. yıl dönümü!Düzce Depremzedeler Derneği Başkanı Ayşegül Şenol Can, 12 Kasım Düzce depremini unutmadıklarını ve asla unutturmayacaklarını söyledi


Can, merkez üssü Düzce olan depremin 12. yıl dönümü dolayısıyla dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, depremde hayatını kaybedenleri bir kez daha büyük üzüntüyle andıklarını belirtti. Yaşadıkları felaketin 12. yılında hayatını kaybedenleri anmak ve can güvenliğini tehdit eden ağır hasarlı binaların ortadan kaldırılması için depremin yaşandığı saat olan 18.58de Anıtpark Meydanında buluşacaklarını dile getiren Can, aynı acıların bir daha yaşanmamasına dikkati çekmek amacıyla yapacakları bu etkinliğe tüm vatandaşları davet etti.

Prefabrik evlerde hayatın hala devam ettiğini vurgulayan Can, "İnsan onuruna yakışır, sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşamanın herkes için bir insan hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz" dedi.

Can, Van ve Ercişte meydana gelen depremlerde bu tür sonuçların yaşanmasını istemediklerini, bu nedenle yanlış imar plan tadilatı yapanların, kat artışı kararlarına imza atanların, malzeme çalanların yargılanması gerektiğini savundu.

Vanda yaşanan deprem dolayısıyla dernek olarak yardım kampanyası başlattıklarını anımsatan Can, bu kapsamda topladıkları yardımı yarın göndermeyi düşündüklerini kaydetti.
AA