Buharlaşan arsası için AİHM'e gidiyor!

Buharlaşan arsası için AİHM'e gidiyor! Buharlaşan arsası için AİHM'e gidiyor!

Uzun bir süredir İstanbul'da yaşayan Dumlupınar Ailesinin başı şu sıralar, 'buharlaşan' arsa nedeni ile dertte...

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

İstanbul'da yaşayan Dumlupınar Ailesi şu sıralar buharlaşan arsa ile uğraşıyor. Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, kayıtlara göre arsanın bir bölümü 1 Ocak 1993 yılından beri Dumlupınar Ailesi adına kayıtlı. Anılan tarihten beri arsanın emlak vergileri aile tarafından ödendi. Hatta, emlak vergisi ödemelerinde gecikme yaşandığı dönemlerde aile cezalı ödeme yaptı.

Belediyeye başvurdu

Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Hüseyin Dumlupınar, 25 yıldır kullanımlarında olan bir dönem bahçe olarak da kullandıkları arsaya ilişkin tapu tapu tahsis belgesi ve rayiç değeri üzerinden kendilerine satış yapılmasını talep etti. İBB'ye yapılan başvuruda ne olumlu ne de olumsuz yanıt alındı. İBB tarafından Dumlupınar'a verilen yanıtta "Tarafınıza ait tapu tahsis belgesine ulaşılamadı" denildi.

Mahkeme mahkeme dolaştı

Dumlupınar, İBB'den gelen yazı sonrası İstanbul 7. Asliye Hukuk Mahkemesine de başvuru yaptı. Davada mülkiyet hakkının tespiti talep edildi. Mahkeme, davayı esaastan reddetti. Dumlupınar daha sonra İstanbul 13. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. İdare mahkemesinde çıkan olumsuz karara itiraz başvurusunu ise İstanbul 5. Bölge İdare Mahkemesi ele aldı.Anılan mahkemenin de red kararı vermesi sonrası Dumlupınar, iç hukuk yollarından sonuncusu olan Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. AYM kararını geçen yıl Aralık ayında açıkladı. AYM kararında da Dumlupınar'ın aleyhine karar çıktı.

Arsa el değiştirdi

Dumlupınar Ailesi, kullanımlarında olan arsanın kendi adlarına tapuda tescil edilmesi için mahkeme-mahkeme dolaşırken, arsa da el değiştirdi. Değerli konumda bulunan arsa piyasa değerinin çok altında bir fiyata Yunusemre Yapı Malzemeleri ve İnşaat Tic. Limited şirketine satıldı. Satışı yapılan parselde, Dumlıpınar Ailesine ait payın da yer aldığı anlaşıldı.

 

pus