Bura Residence Esenyurt'ta Çinli'ye, Kırgız'a ev sattı!

Bura Residence Esenyurt'ta Çinli'ye, Kırgız'a ev sattı!Yıllık yüzde 9.01 kira getirisi ortalamasıyla bu alanda ikinci sıraya yükselen Esenyurt'a yabancıların ilgisi artıyor


Yıllık yüzde 9.01 kira getirisi ortalamasıyla bu alanda ikinci sıraya yükselen Esenyurt’a yabancıların ilgisi artıyor. 1+1’lerin ortalama 70 bin liradan başlayan fiyatlarla satıldığı ilçede inşa edilen ‘Bura Residence’ projesi ile Kırgız, Arap ve Çinlilerin ilgilendiğini söyleyen Yirikler İnşaat’ın ortağı Özgür Yirik, “Mütekabiliyet yasasını beklemeden Türk vatandaşı akrabaları aracılığıyla ev alıyorlar. Bura markasıyla 3 proje daha başlatacağız” dedi

Fiyapı, Yeşil GYO, Ukra İnşaat, Bulut İnşaat, Uluhan ve Yalçıntepe Group ile Akiş Gayrimenkul gibi önde gelen inşaat firmalarının proje geliştirdiği ve Reidin verilerine göre yıllık yüzde 9.01 kira getirisi ortalamasıyla Türkiye çapında en yüksek getiri sağlayan 2. ilçe olan Esenyurt, yabancıların dikkatini çeken lokasyonlardan biri olma yolunda hızla ilerliyor. Esenyurt’ta Hane Plus ile Beylikdüzü’ndeki Ukra City projelerinden son 1 ayda Kuzey Irak’a 90 daire satan ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra Kuveyt’te verdiği bayilik vasıtasıyla da 175 dairenin satışını tamamlayan Ukra İnşaat’ın ardından yükselen yeni projelerin de yabancıya satış grafiği hareketlendi.

Hedef 5 yılda 5 bin konut

Bahçelievler, Merter, Güneşli, Beylikdüzü, Bahçeşehir ve Boğazköy’de 1000’in üzerinde daire, 190’a yakın villa, 13 iş merkezi inşa eden ve İstanbul’da hızla gelişen bölgelerden biri olan Esenyurt’un ilk ve tek alışveriş merkezi olan Eskule’yi hayata geçiren Yirikler İnşaat’ın ilçede inşaatına başladığı 366 konutluk ‘Bura Residence’ projesinden Kırgız, Arap ve Çinliler de ev alıyor. Yabancıların daire satın almak için mütekabiliyet yasasının çıkmasını beklemediklerini söyleyen Yirikler İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yirik, “Türk vatandaşı akrabaları aracılığıyla ev alan yabancı sayısı 15’e yükseldi. 1+1’lerin yüzde 40’ını onlara sattık. Kırgız, Araplar, Çinliler bile var. 25 adet gurbetçiye de buradan ev sattık” dedi.

Esenyurt’un Bahçeşehir’i içine alan bölgede gelişimi yönünden geleceğin Ataşehir’i olacağını belirten Yirik, bölgenin en büyük avantajlarından birinin uygun fiyatlara nitelikli projelerden daireler alınabilmesi olduğunu belirtti. Yirik, “Bölgede genel olarak 60-77 metrekare 1+1 daireler ortalama 70 bin ile 120 bin lira, büyüklüğü 115 metrekare ile 160 metrekare arasında değişen 2+1’ler de 160 bin ile 240 bin lira arasında yer alıyor” diye konuştu. Bura Residence projesinin satışlarına 3.5-4 ay önce başladıklarını söyleyen Yirik, “Lansman döneminde 69 bin liradan başlattığımız fiyatlar bugün 89 bin liraya çıktı. 62 metrekare 1+1’lerin 89-109 bin liradan, 123 metrekare 2+1’lerin ise 160 ile 190 bin liradan satıldığı projenin yüzde 53’ünün satışını tamamladık” dedi.

Esenyurt’ta yılın ikinci yarısında 800-900 daireli bir proje daha planladıklarını, ‘Bura Beylikdüzü’ adını alacak projede fiyatların yine aynı aralıkta olacağını kaydeden Yirik, ‘Bura’ adıyla İstanbul’da bir marka yaratmak istediklerini belirterek şöyle devam etti: “Bura markasıyla İstanbul’da toplam 5 projeye imza atacağız. 2013 yılında Bahçeşehir’de 150-200 dairelik Bura Konakları ve yaklaşık 200 villalık Bura Villaları, Güneşli’de yaklaşık 450 dairelik Bura Güneşli adında 3 proje devreye girecek. 5 yılda 5 bin konut inşa etmeyi hedefliyoruz.”

Aralık 2013’te tamamlanacak

Esenyurt’ta 9 dönümlük arazide 30 ve 17 katlı 2 blokta yükselecek 366 konutluk ‘Bura Residence’ projesinde lobi, güvenlik, restoran, hamam, sauna, fitness, açık yüzme havuzları, yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, sosyal tesis ve kreşin yanı sıra 4 bin 500 metrekarede 25 adet ticari alan ve 1.100 metrekare bir hipermarketin bulunacağı çarşı yer alacak. Proje 31 Aralık 2013 tarihinde tamamlanacak.

Esenyurt’ta bu yıl 15 bin konut teslim edilecek

Esenyurt, arsa sıkıntısının yaşandığı İstanbul’da büyük ölçekli yatırımlara imkân veren arazi yapısıyla yatırımcıların ilgisini çekerken, 1.200 TL ile 2.500 TL arasında değişen uygun metrekare fiyatları ile ihtiyacı olanların konut almasını kolaylaştırıyor. Dönüşümün, metro, otobüs ve otoyol gibi hızla devam eden altyapı çalışmalarıyla da desteklendiği ilçede 2012 yılında 15 bin yeni konutun tamamlanıp oturulur hale gelmesi öngörülüyor. Büyükşehir Belediyesi ve Esenyurt Belediyesi’nin çalışmaları ile kentsel dönüşümün tamamlandığı Esenyurt’ta, 1 yılda 1.618 yeni inşaat ruhsatı alındı. 40 bin modern konutun yükseldiği ilçede 2012 yılında ise yüzde 25 ile 30 arasında fiyat artışı bekleniyor

Nihal YUVACAN/Vatan