Bursa BESOB Sanayi Sitesi'nde inşaat çalışmaları başladı!

Bursa BESOB Sanayi Sitesi'nde inşaat çalışmaları başladı!

Bursa'da şehir içinde dağınık olarak faaliyet gösteren küçük esnafın kent dışında bir çatı altında toplanmasını amaçlayan BESOB Sanayi Sitesi'nde inşaat çalışmaları yeniden başladı.


Bursa'da şehir içinde dağınık olarak faaliyet gösteren küçük esnafın kent dışında bir çatı altında toplanmasını amaçlayan ve temeli 29 Mayıs 2011'de Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından törenle atılan BESOB Sanayi Sitesi'nde inşaat çalışmaları yeniden başladı. 


Yaklaşık 307 hektar üzerine kurulu, içinde 21 sektörde toplam 3 bin esnaf ve sanatkarı barındıracak olan, sosyal donatılarıyla büyük bir kampüs niteliğindeki Sanayi Sitesi'nin alt yapı ihalesinden sonra üst yapı ihalesinin de tamamlanmasının ardından 2 yıl içinde bitirilip hizmete açılması bekleniyor. Temeli 29 Mayıs 2011 tarihinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından atılan ve o dönemde en geç 2 yıl içinde bitmesi planlanıyordu. Bursa tarihinin yaklaşık 1 milyar lira maliyetli en büyük ve en kapsamlı, Türkiye'ye örnek teşkil edecek olan kentsel dönüşüm projesi, belirlenen yerin kamuoyunda tartışma konusu olması sebebiyle bir taraftan hukuki mecralara taşınırken, diğer taraftan da yapımını üstlenen TOKİ'deki bürokratik yapılanmalardaki değişimler sebebiyle inşaatı durma noktasına geldi. 


"MAHKEMELERİN HEPSİNİ KAZANDIK" 

Toplam 3 bin esnaf ve sanatkarın hizmet vereceği alanda uzun süre sonra yeniden başlayan alt yapı çalışmalarını BESOB yönetim kurulu üyeleriyle birlikte yerinde inceleyen BESOB Başkanı Arif Tak, gelinen süreçle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Tak, toplam 11 etap halinde, 2 yılda tamamlanması beklenen Bursa tarihinin en kapsamlı kentsel dönüşüm projesi niteliğindeki sanayi sitesinin 1. etabının bittiğini ve 125 dükkanın hak sahiplerine dağıtılıp hizmet vermeye başladığını söyledi. 

Başkan Tak "Maalesef Büyük Sanayi Sitesi ile ilgili olarak kamuoyunda belli bir kesim müthiş bir yıpratma, karalama kampanyasında bulundu ve yargıya taşındı. Ama hepsinden başarıyla geçmesini bildik. Çünkü burada kentin dokusuna aykırı, kentliye ve esnaf sanatkarımız aleyhine hiçbir olumsuz durum ve çalışma bulunmamaktadır. Yapılanların tümü yasaldır ve kesinlikle vicdanları rahatsız edecek bir yapılanmaya gidilmemektedir. Kamuoyunda oluşturulan 'mahkeme kararıyla durduruldu ve bitirilemiyor' söylentileri tamamen asılsızdır. Buradaki aksama TOKİ'nin kendi iç işleyişindeki süreçten kaynaklanmış ve kentimize ve tabii ki bu projenin hak sahiplerine, bizlere tam 5 yıl gibi bir zaman kaybettirmiştir" dedi. 


"BURSA'YA KATMA DEĞER SAĞLAYACAK BÜYÜK BİR YATIRIM" 


Alt yapı çalışmalarının bitmek üzere olduğu BESOB Büyük sanayi Sitesi'nde üst yapı ihalesinin de tamamlanmasının ardından sektörlerin yavaş yavaş buraya taşınacağını ve kalan 10 etabın 2 yılın sonunda tamamlanarak projenin biteceğini de söyleyen BESOB Başkanı Arif Tak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Burada öyle topluma aksettirildiği gibi hiçbir esnaf ve sanatkarımız mağdur olmayacaktır. Ken te toplam 17 kilometre uzaklıktadır. Bu artık büyük kentler için uzun bir mesafe değildir. Burası aynı zamanda büyük bir kampüs durumundadır.

İçinde kreş, ana okulu, endüstri meslek lisesi, otel, 2 bin kişilik kongre ve kültür merkezi, tıp merkezi, bin 500 araçlık otopark, cafe ve restoranlar, cami, itfaiye ve polis merkezi, fuar alanı ve arıtma tesisi, yeşil alanlar gibi tüm sosyal donatılar ve modern tesisler yer alacak. Projemiz 2017 yılında tamamlandığında, kent içinde sağlıksız alanlarda hizmet vermeye çalışan esnaf ve sanatkarımızı daha modern ve daha sağlıklı yerde sanayi sitesi altında topladığımız için kent içinde bir rahatlama olacak, bu da Bursa'nın kentsel dönüşümünün önünü açacaktır. Kentin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda Türkiye'ye örnek olacak büyük ve önemli bir yatırımdır." 


Bursa İnegöl Yıldırım