13 / 08 / 2022

Bursa İnegöl'de kaçak yapıların yıkımı gündemde!

Bursa İnegöl'de kaçak yapıların yıkımı gündemde!

Bursa İnegöl Belediyesi Ekim ayı olağan meclisi ikinci oturum toplantısı Pazartesi günü yapıldı. 7 gündem maddesiyle açılan mecliste, kaçak yapıların yıkımında encümen kararı alındı.Bursa İnegöl Belediyesi Ekim Ayı olağan meclis toplantısının 2. oturumu 19 Ekim Pazartesi günü gerçekleşti. İnegöl Belediyesi'nde yer alan habere göre; saat 14.00’da Sani Konukoğlu konferans salonunda Belediye Başkanı Alper Taban önderliğinde düzenlenen meclis toplantısında, Başkan Alper Taban nezaretinde gerçekleştirilen toplantıda; 2021 yılı mali performans programı ile bütçe tasarısının da yer aldığı 7 gündem maddesi görüşülerüp karara bağlandı.

“DAHA FAZLA YATIRIM YAPAR HALE GELECEĞİZ”

Mecliste ilk gündem 2021 yılı mali performans programı oldu. Mali performans programıyla ilgili parti grup sözcüleri söz alıp görüşlerini açıklandı. Başkan Alper Taban ise, “Kamu kaynağını en doğru şekilde kullanabilmek noktasında hedeflerimiz var. Bundan sonraki yıllarda da yatırım miktarımızın artacağını ümit ediyorum. Daha verimli ve daha fazla yatırım yapar hale geldiğimizi göreceğiz” şeklinde konuştu. Mali performans programı İYİ Partili üyelerin ret oyuna karşın oy çokluğu ile onaylandı. 

BÜTÇE TASARISI OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Gündemin 2. Maddesi'nde gündeme gelen 2021 yılı ve izleyen iki yılın gelir ve gider tahminlerini gösteren bütçe tasarısı ise oy birliği ile onaylandı. 

HUZUREVİ BAKANLIĞA DEVREDİLDİ

Mecliste görüşmeleri devam eden konular arasında yer alan Yeniceköy Mahallesinde bulunan İnegöl Belediyesi Fatma Göztepe Huzurevi’nin Bakanlığa devredilmesi konusu oldu. Huzurevinin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına devredilme konusuyla alakalı bilgi veren Başkan Alper Taban, “Bakanlıklarla yaptığımız görüşmelerde, bu konularda Bakanlıkların detaylı çalışma yaptığını görüyoruz. Devrettikten sonra da desteklerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu. Huzurevinin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ücretsiz olarak devredilmesi kararlaştırıldı. 

DAHA HIZLI YIKIM KARARI

Gündemin 6. Maddesinde de kaçak yapılarla ilgili yeni bir uygulamanın kabulü görüşüldü. Kaçak yapıların önlenmesi amacıyla uygulamaların daha çabuk sonlandırılması için yıkım işlemlerinin yapılması konusunu içeren kararla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Taban, kaçak yapılarla ilgili göz yummayacaklarından bahsederek, “Daha hızlı hareket etmek istiyoruz. Yıkımları binalar yükselmeden başladığı gibi gerçekleştirmek istiyoruz. Herkes kanuna uymak zorunda. Yapılar kurallara uygun yapılmalı” diye konuştu. 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Bu zamana kadar kaçak yapıların yıkımı sırasında encümen kararı verilirken, yeni alınan kararla artık encümen kararı beklenmeksizin yıkım yapılmasının önü açılacak. Ancak bu madde, muhalefet meclis üyelerinin daha detaylı görüşülmesi teklifi ile bir sonraki mecliste görüşülmesi amacıyla imar komisyonuna gönderildi.