Bursa markalı konutta cazibe merkezi oldu!

Bursa markalı konutta cazibe merkezi oldu! Bursa markalı konutta cazibe merkezi oldu!

Türkiye'nin sanayi kentlerinden Bursa, son yıllarda markalı konut yatırımları bakımından da gelişim gösteriyor. Markah konutta Bursa'nın öne çıkan bölgelerim ise Balat ve Nülüfer semtleri oluşturuyor.


Türkiye'nin sanayi kentlerinden Bursa, son yıllarda markalı konut yatırımları bakımından da gelişim gösteriyor. Sinpaş'tan Sur Yapı'ya kadar birçok markak konut üreticisinin yatıran yaptıkları kentte son yıllarda rezidanslardan AVM'lere kadar yeni projeler birbiri ardına üretilmeye başladı. Markah konutta Bursa'nın öne çıkan bölgelerim ise Balat ve Nülüfer semtleri oluşturuyor. 


Türkiye'nin sanayi şehirleri arasında yer alan Bursa, son yıllarda şehircilik alanında da gelişim gösteriyor. Bu gelişimde sanayi altyapısının yanı sıra Osman Gazi Köprüsü'nün kentin ulaşımını kolaylaştırması ve Arap yatınmcılann kente gösterdiği ilgi de etkili oluyor. Sinpaş'tan Sur Yapı'ya kadar ulusal ligde proje üreten şirketler, Bursa'da da konuttan rezidansa ve AVM'ye kadar çeşitli projeler üretmeye başladı. 


Bursa'da konut yatırımları bakımından Balat ve Nilüfer öne çıkıyor. Balat, konsept konut projelerin yanı sıra yaratılan sosyal alanlanyla cazibesini arttınyor. Bölgede 2013 yılında 2 bin-2 bin 500 TL/m2 olan fiyatlar bugün 3 bin 500-4 bin 250 TL/m2 seviyelerine ulaşmış durumda. Nilüfer de sosyal alanlann her geçen gün artması, yapımı devam eden iş merkezi ve AVM projeleriyle tüm ihtiyaçlarını kendi içinde çözen bir merkez haline gelmiş durumda. Bu bölgede 2013'te bin-bin 500 TL/m2 olan fiyatlar günümüzde 2 bin 500-3 bin TL/m2 seviyelerine ulaştı.

 

ULAŞIMIN ETKİSİ 


TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kolcuoğlu, son dönemde geliştiren ulaşım projelerinin etkisiyle İstanbul'a yakınlaşan Bursa'nın öne çıkan bir kent olduğunu belirtiyor. Kolcuoğlu, bu sayede Bursa'nın konut, ofis, rezidans alanlannda gelişmeye başladığını ifade ediyor. 


Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmam Şeyma Şehirli, Bursa'da yer alan nitelikli konut projelerinin daha çok kentin batı kısmında yer aldığını ve gelişmenin bu yönde devam ettiğini söylüyor. Site

tarzı yapılaşmaların yer aldığı bölgeler ile rezidans tipi projelerin yer aldığı merkezi bölgelerin aynştığına dikkat çeken Şehirli, "Rezidans tarzı konutların merkez olarak nitelendirilen Osmangazi'de ve Nilüfer'de yoğunlaştığını söyleyebiliriz. Balat bölgesinde daha çok villa tarzı yapılaşma öne çıkıyor. Balat'ta gayrimenkul projelerinin hız kazanacağını,  İzmir  ve Mudanya yolu arasında değerlenmenin devam edeceğini düşünüyoruz" diyor.


Bursa'yı öne çıkaran 3 neden 


1-Sanayi altyapısına paralel beyaz yakalıların yarattığı talep. 

 

2-Ulaşım projeleri ile İstanbul'a yakınlaşması. 


4-Arap yatırımcıların kente olan ilgisi. 


CAZİBE MERKEZİ OLDU 


İstanbul, Ankara, İzmir üçgeninde Marmara'nın kalbinde yer alan Bursa'nın son yıllarda gayrimenkul yatırımlarında öne çıktığına işaret eden Bakyapı Yönetim Kuaılu Başkanı Veysel Bakgör, otoyolların aksında yer alan kentin cazibe merkezi olduğunu ve talep görmeye devam ettiğini söylüyor. Ortadoğulu yatınmcılann da ilgi gösterdiği kentte nitelikli projelere olan ilginin giderek arttığına dikkat çeken Bakgör, kentin otomotiv ve tekstil yatıranlarının merkezi olması nedeniyle bu sektörde çalışanlann konut taleplerinin Bursa'nın markalı konut sektörünü beslediğini vurguluyor. Bakgör, Bursa'da arsa ve konut fiyatlannın hala İstanbul, İzmir ve Ankara'ya göre daha ucuz olduğunu da belirtiyor. 


"YATIRIMI BÜYÜTTÜK" 


Sur Yapı, Bursa Nilüfer'de yer alan Sur Yapı Marka projesinin alışveriş merkezini 13 Nisan 2017'de açmaya hazırlanıyor. Sur Yapı Yönetim Kumlu Başkanı Altan Elmas, "Projemizi geçtiğimiz aylarda gördüğü yoğun ilgi sonucu büyütme kararı aldık. 50 milyon dolarlık ek yatırım ile Sur Yapı Marka Rezidans ve AVM'nin toplam yatırım tutarı 650 milyon dolara ulaştı. Eklenen 30 yeni mağaza ile mağaza sayısı da 250'ye çıktı" diyor. Elmas, yoğun talep çerçevesinde başanlı konut satışları yapmalannın Bursa'ya olan inançlarını pekiştirdiğini ve yatınmlannı büyütmelerini sağladığını 

söylüyor. Altan Elmas, rezidans ve AVM'de BursalIların yanı sıra Körfez ülkelerinden yoğun ilgi gördüklerini vurguluyor. 


OFİSTE ÖNE ÇIKIYOR 


Bursa'da ofis yatırımları da giderek artıyor. Ofis alanı gelişimine bakıldığında Nilüfer-Odunluk ile Yıldınm-Ankara Yolu bölgelerinin gelişim gösterdiği gözlemleniyor. Bölgede Zeno Çenter, Harmony Towers, Origami Crown Plaza, Suryapı Marka ve Sheraton bulunuyor. 

Ozan Kolcuoğlu, son iki yılda tamamlanan ve yapımına devam edilen projelerle Nilüfer-Odunluk bölgesinde ciddi ofis stokunun oluştuğuna dikkat çekiyor. Kolcuoğlu, bölgenin Bursa eski merkeze göre ulaşım alternatifleri ve otopark avantajıyla doluluk oranının her geçen gün arttığını vurguluyor. Nilüfer-Odunluk bölgesinde 2013 yılında 2 bin 500-3 bin TL/m2 olan fiyatlar günümüzde 4 bin 500-5 bin 500 TL/m2'lere ulaştı. 


Şeyma Şehirli ise Lefkoşe Caddesi çevresinin Bursa'nın ofis yoğunluğunun en fazla olduğu bölgesi olduğunu belirtiyor. Şehirli, bölgede yer alan projelerde İzmir Yolu'na yakın konumda home-ofis amaçlı kullanılabilecek küçük alanlı dairelerin, güney yönünde Uludağ'a yamaçlanan kısımda ise büyük kullanımlı dairelerin daha çok talep edildiğini vurguluyor. Bölgenin belli başlı dikkat çeken projeleri arasında Suryapı Marka, Prestij Park Evleri, 15300 Misia, Harmony Tower ve Butik 16 yer alıyor. 


ARSALAR DEĞERLENDİ 


Bursa'nın markalı konut üreticilerinden ilgi görmesi bölgedeki arsalann da değerlenmesini sağlıyor. Osmangazi Demirtaş bölgesi, Yalova Yolu üzerindeki Tramvay çalışması ile bölgenin şehir merkezi ile olan bağlantısının güçlenmesi, Istanbul-lzmir otoban bağlantısına yakın konumu ile değer kazanmış durumda. Sinpaş GYO'nun Bursa Modem projesinden sonra son dönemde Bakgör inşaat, Al piş inşaat ve Atış Yapı gibi tanınan firmalarının bölgeye yatıran yapması, bölgede mevcut arsa stokunun cazibesini artırdı. 2013 yılında 700-800 TL/m2 olan fiyatlar bugün bin 250-bin 500 TL/m2'lere ulaştı. 

Kentte Nilüfer Görükle bölgesi de gelişim gösteren bir bölge. Sanayi bölgelerinin yanındaki bölgede gelecekte çalışan istihdamının yoğunlaşacak olması Göriıkle'nin güneyindeki konut imarlı arsalara olan talebi artırmış durumda. Öyle ki, 2013 yılında 200300 TL/m2 olan arsa fiyatlan günümüzde 650-700 TL/m2 oldu. Ekonomist