02 / 07 / 2022

Bursa Tower Plaza’nın iki katı yıkıldı!

Bursa Tower Plaza’nın iki katı yıkıldı!

20 yıldır yıkılması gündeme gelen Bursa Tower Plaza’da yıkım süreci devam ediyor. Çatıdaki iş makineleriyle iki katın yıkımını tamamlandı.Bursa’da 20 yıldır yıkılması beklenen Tower Plaza’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan yıkımlar sürerken çatıda bulunan iş makineleriyle iki kat yıkıldı.

Bursa Gündem'yer alan habere göre; Stadyum Caddesi’nde 1990'da 38 bin metrekare alan üzerinde bulunan Tower Plaza ile ilgili tartışmalar inşa edilmeden önce başlamıştı. Bu süreçte imarda değişiklik yapıldığı nedeniyle akademik odalar konuyu yargıya taşıdı, 20 kat için ruhsat verilen plazada, plan değişiklikleri planlama esaslarına aykırı olan inşaat devam ediyor. 

1998 yılında 20 artı 4 kat yapım izni içeren ruhsat alan plazada, kaçak bölümler olduğu nedeniyle içinde bulunan işyerlerinin ruhsatı iptal edildi ve plaza açılışından kısa süre sonra kapatıldı. Yürürlük kapsamında deprem ve yapı denetim yönetmeliklerinden çok önce projelendirilen ve 1999 depremine de maruz kalan binanın olası bir can ve mal kaybına yol açmaması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. 

Büyükşehir Belediyesi'nin Riskli Yapı Tespit başvuru sürecinin başlatılabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yetki aldı. Bakanlık tarafından yetkilendirilen Yapı Araştırma Test Merkezi yetkilileri, teknik çalışmasını tamamlıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onayına sundu. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakanlık tarafından yetkili firmaya hazırlatılan riskli yapı raporu tamamlandıktan sonra 2018 yılının Ekim ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlık tarafından onaylanan yapının, çürük olduğu bilimsel olarak tescilendi. Bakanlıkça çürük olduğu tescillenen yapıların ivedilikle yıkımın başlatılması gerekirken, bu amaç için Büyükşehir Belediyesi yetkililerince bürokratik süreç vakit kaybetmeden başlatıldı.

İKİ KAT YIKILDI

Bina sahiplerine tahliyenin başlatılması için verilen sürenin dolmasıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimlerinin amirleri polisin de geniş güvenlik önlemleri altında Şubat ayı başında tahliye edildi. Tahliye işleminden sonra Mart'ta başlayan yıkım çalışmaları hızla devam ediyor. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması için çatıya çıkarılan iş makineleri teras ve asma katların yıkımını tamamladı. Kat kat yapılacak yıkım çalışması ile süreç bitecek.