25 / 05 / 2022

Bursa'da 17 ilçeye 1 milyar 195 milyon TL'lik yatırım bütçesi!

Bursa'da 17 ilçeye 1 milyar 195 milyon TL'lik yatırım bütçesi!

Ulaşımdan altyapıya, tarihi ve kültürel mirastan kırsal kalkınmaya kadar her alanda 2016 yılını yatırımlarla dolu geçiren Büyükşehir Belediyesi, 2017 yatırımlarını da aynı anlayışla programladı.Bursa'da 17 ilçenin tamamı yatırım programında en ince ayrıntısına kadar hesaplanırken, 2017 yılı için 2 milyar 375 milyon TL öngörülen bütçenin 1 milyar 195 milyon TL'si yatırımlara ayrıldı.


Yatırım kalemlerinde ulaşım 493 milyon TL ilk sırada yer alırken, Yeşil alan, atık yönetimi ve çevre düzenlemeleri için 382 milyon 500 bin TL, hizmet binaları, spor ve sosyal tesisler için 161 milyon TL, Kamulaştırma ve Kentsel Dönüşüm için de 149 milyon TL'lik yatırım planlanıyor. 


ÖNCELİK SORUNSUZ ULAŞIM 

Bütçede 493 milyon TL ile aslan payını ulaşım yatırımlarına aynan Büyükşehir Belediyesi, inşaatı devam Murat Hüdavendigar Bulvan, Yunuseli bağlantı yolu, Mihraplı Köprülü Kavşağı gibi projelerde 2017 yılında sonuca gitmeyi hedefliyor. Projeleri tamamlanan Beşyol Kavşağı inşaatı için yaklaşık 12 milyon TL'lik kaynak ayrılırken, stadyum bağlantı yollan, kavşak ve köprülerinin yapılması için de 20 milyon 144 bin TL harcanacak. İnşaatı devam eden Kent Meydanı Terminal arası raylı sistem hattı için 2017 yılı için de 91 milyon TL'lik bütçe ayrılırken, 20 milyon 405 bin TL kaynak ayrılan Gökdere Zafer Parkı/ Teferrüç teleferik hattında imalata başlanması hedefleniyor. 


TESİSLEŞMEYE DEVAM 

Bursa'ya dünya çapında bir stadyum kazandıran, eğitim kurumlarına spor salonları, amatör kulüplere sahalar ve her mahallede halkın yürüme mesafede ulaşabileceği spor tesisleri yapan Büyükşehir Belediyesi, bu yatırımlarını 2017 yılında da artırarak sürdürecek. 2017 bütçesinde hizmet binaları, spor ve sosyal tesisler için 161 milyon TL bütçe ayrılırken, Kültürpark Buz Pateni Pisti, İnegöl Yüzme Havuzu, İnegöl Spor Tesisleri, Mudanya Ahmet Rüştü Anadolu Lisesi Spor Salonu, Yeşilyayla Endüstri Meslek Lisesi Spor salonu, İznik Şehit Sedat Pelit Anadolu lisesi Spor Salonu gibi tesisler Bursa'ya kazandırılmış olacak. Tüm ilçelerdeki mevcut spor tesisleri, hizmet binalarının bakımları yapılacak ve ihtiyacı hissedilen tesisler bu bölgelere kazandırılacak.


TARİHE YATIRIM 

Tarihi ve kültürel miras yatırımları üe Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmesini sağlayan ve bu yıl Tarihi Kentler Birliği Büyük Ödülü'nün sahibi olan Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki yatırımlarına da devam edecek. Tarihi, kültürel ve turizm hizmetlerine 98 milyon TL'lik bütçe ayrılırken, bütçenin 52 milyon TL'si restorasyon projelerine ayrıldı. Yapımı tamamlanma aşamasına gelen Hançerli Fatma Sultan Medresesi 2017'nin ilk aylarında kent ziynetleri arasındaki yerini almaya hazırlanırken, 17 ilçedeki tarihi eserlerin ayağa kaldırılmasına yönelik projelere devam edilecek. 


İNANÇ TURİZMİ MERKEZİ 

İznik'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için tarihi miras yatırımlarında rotayı bu ilçeye çeviren Büyükşehir Belediyesi, Hristiyanlık dini için de büyük önem taşıyan İznik'in İnanç Turizmi Merkezi olması yolundaki adımları da bir bir atıyor. Göl içindeki bazilika kalıntısının sualtı araştırmaları devam ederken, İznik Surları İstanbul ve Lefke Kapı restorasyonlar, Abdulvahap Cami Çevre Düzenlemesi, Roma Tiyatrosu Restorasyonu gibi projelerle İznik, 2017 yılında hak ettiği projelerle tanışacak.


KENTSEL DÖNÜŞÜM 

Kent Meydanı - Terminal T2 Tramvay hattı ile çehresi tamamen değişmeye hazırlanan İstanbul Caddesi, Sıcaksu -Tabakhaneler Bölgesi ve İntam Kentsel dönüşüm projelerinde 2017 yılı içinde somut adımlar atacak. Kamulaştırma ve Kentsel Dönüşüm Projeleri için 149 milyon TL'lik kaynak aktarılırken, bu alanda 88 milyon TL ile aslan payım kamulaştırmalar aldı. Sıcaksu Kentsel Projesine 30 milyon TL'lik bütçe ayrılırken, bu yıl Tabakhaneler bölgesinde imalatlara başlanması amaçlanıyor. 


KIRSALDA KALKINMA SAHİLLERDE DÖNÜŞÜM 

Yeni Büyükşehir yasası ile birlikte çiftçilerin ekipman, fide, fidan, tohum gibi üretim materyalleri ile desteklenmesinin yanında sulama tesisleri, süt toplama ve ürün toplama merkezleri gibi her bölgeye özel projeler geliştiren Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma yatırımlarına 2017 yılında 19 milyon TL'lik bütçe ayırdı. Bitki üretimi ve hayvan yetiştiriciliğinin desteklenmesine yönelik yatırımlar devam ederken, kırsal kalkınmaya yönelik tesis yapımına 2017 yılında hız kesmeden devam edilecek. 


VİZYON PROJELER 

Bursa'nın tamamı yer altından giden ilk raylı sistemi olacak Projeye göre Gökdere İstasyonu'ndan ayrılacak yeni hat derenin karşısına geçip Yıldırım Mahallesi'ne girecek. Yıldırım Belediyesi önünden gelen cadde ile kesişen ve Darüşşifa'nm bulunduğu kavşağa yapılacak Beyazıt İstasyonu'ndan yukarı doğru dönüp yeraltından Davutkadı İstasyonu'na gelecek. Burada İncirli tramvayıyla entegre olup, Tayyareci Mehmet Ali Caddesi'ni yine yeraltından geçecek olan metro Baruthane ve Değirmenlikızık istasyonlarına uğrayacak.. 


YUNUSELİ'DE UÇUŞLAR 

Yenişehir Havaalanı'nın açılmasının ardından uçuşlara kapatan Yunuseli Havaalanı'nın yeniden uçuşlara açılması için ısrarla çalışan Büyükşehir Belediyesi, 2017'de bu hayali de gerçekleştirmiş oldu. 

Havaalanı'nın Büyükşehir Belediyesi'ne devir işlemleri tamamlanırken, uçuşlar için gerekli son hazırlıklar yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkam Recep Altepe, yeni yılın ilk günlerinde uçuşların başladığım belirtirken, tarifeli seferlerin başladığım, artık Yunuseli'den kalkan uçakların Haliç'e inebildiğini kaydetti. 


YAŞAMAKTAN KEYİF ALINAN ŞEHİR 

Büyükşehir Belediye Başkam Recep Altepe, Bursa'yı artık 17 üçesiyle bir bütün olarak ele aldıklarım ve tek hedeflerinin yaşamaktan keyif alman bir Bursa'yı inşa etmek olduğunu söyledi. Ulaşım sorununun çözümüne yönelik olarak bugüne kadar yaptıkları çalışmaların meyvelerini 2017 yılında toplamaya başlayacaklarını dile getiren Başkan Altepe, "Kavşak, köprü ve viyadük bağlantıları ile  Ankara  -  İzmir  karayolu üzerindeki yükleri büyük ölçüde Çelebi Mehmet Bulvarı üzerinden çevre yoluna çekmiş olacağız" diye konuştu.


Bursa'da Meydan