Bursa'da arazi fiyatları yüzde 40 arttı!

Bursa'da arazi fiyatları yüzde 40 arttı! Bursa'da arazi fiyatları yüzde 40 arttı!

Yerli otomobilin üretileceği fabrikanın Bursa'da kurulmasına karar verildi. Karardan sonra bölgedeki arazi fiyatları yüzde 40 arttı. Arazi sahipleri arazilerine değer biçme konusunda kararsız kaldı..Bursa'nın Gemlik ilçesine bağlı iki mahallede yerli otomobil şaşkınlığı yaşanıyor. Karacabey tarafındaki organize sanayi bölgesine inşa edileceği düşünülürken fabrikanın kendi bölgelerine yapılacağını öğrenen arazi sahipleri mülklerine fiyat biçemiyor. Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, kararın açıklanması ile arazi fiyatlarının bir gün içerisinde yüzde 40 arttığı bölgede 1 dönüm için 1 milyon TL isteyen bile oluyor. Yüzüne bakılmayan araziler için bile çok sayıda telefon alan gayrimenkul uzmanları arsa sahiplerinin karar sonrası fiyat konusunda kararsız kaldığını söylerken, temelin atılmasıyla fiyatların daha da artacağını belirtiyor.

Aralık ayının son haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle tanıtımının yapıldığı yerli otomobil büyük heyecana neden oldu. Tasarımı ve teknik özellikleri ile tüm kesimlerden de tam not alan aracın yola çıkacağı tarih 2022 senesi olarak belirlendi.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretimi yapılacak aracın merak edilen fabrika yeri de tanıtım gününde aktarıldı. Fabrikanın şehirlerine kurulması için 26 il talip olurken, ağırlıkla Bursa ya da Kocaeli'nde olması düşünüldü. Uzun süre yapılan teknik çalışmalar ve TOGG'un özellikle tercihi olmasından da kaynaklı olarak fabrikanın Bursa'da kurulmasına karar verildi. 

KARACABEY PAS GEÇİLDİ: GEMLİK SÜRPRİZİ!

Resmi Gazete'de fabrikanın Bursa'da kurulacağının açıklanmasından sonra gözlerin çevrildiği Karacabey ilçesinde yer alan Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi'nde yerli oto heyecanı yaşanıyor. Ancak 27 Aralık'taki tanıtım toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fabrikanın Gemlik'teki TSK'ya ait 4 milyon metrekarelik askeri araziye kurulacağını açıklaması bu sefer de Karacabey'in 90 km uzağındaki iki mahallede büyük sevince yarattı. 

20 BİN KİŞİYE İŞ KAPISI OLACAK

22 milyar liraya inşa edilecek ve doğrudan 4 bin 323 kişinin istihdam edileceği dolaylı olarak ise 20 bin kişiye ekmek kapısı açacak yerli otomobilin fabrikası da araç gibi akıllı olarak yapılacak. 2021 yılında üretimine başlanacak yerli otomobilin 2022 yılında tüm ülkede şarj altyapısı hazır hale getirilerek yollara çıkması hedefleniyor.

1 MİLYON METREKARE ALANA İNŞA EDİLECEK

Yerli otomobilin Gemlik'te kurulacağı askeri arazinin büyüklüğü 4 milyon metrekare. Bu arazinin 1 milyon metrekaresine yerli oto için üretim tesisi inşa edilecek. Fabrikanın temelinin 2020 yılının ikinci yarısında atılması hedefleniyor.

Tüm dünyada büyük ses getiren yerli otonun üretim yerinin belli olmasının ardından fabrika arazisine yakın bölgedeki arsa fiyatları da hareketlendi.

DENİZE SIFIR, DİBİNDE LİMAN VAR!

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait dev arazi denize sıfır konumda yer alıyor. Arazinin hemen yanı başında ise liman bulunuyor. Liman sayesinde araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması da planlanıyor. Şehir merkezine 10 dk mesafede bulunan arazi Osmangazi Köprüsü'ne yaklaşık 60 km uzaklıkta konumlanıyor.

YÜZDE 40 ARTTI, TEMEL İLE DAHA DA YÜKSELECEK

27 Aralık'ta yapılan açıklamanın ardından çok sayıda kişi internet üzerinden Gemlik'teki gayrimenkulleri araştırmaya başlarken, fiyatlar da bir gün içerisinde yüzde 40 artışa uğradı. Bölgedeki hareketlenmeyi yenisafak.com okuyucuları için açıklayan gayrimenkul uzmanları fabrikanın temelinin atılması ile fiyatların daha da tırmanacağını belirtiyor.

KİMSENİN YÜZÜNE BAKMADIĞI YERLER PARA ETMEYE BAŞLADI

Yerli otomobilin fabrikasının Gemlik'teki Hara askeri arazisine kurulacağının açıklanmasından sonra fiyatlarda yüzde 35-40 arasında bir artış yaşandığını söyleyen Gayrimenkul Uzmanı Abdurrahman Duran, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini belirterek şöyle dedi: ''Kararın açıklanmamasından önce neredeyse hiç kimsenin aramadığı yerler için 27 Aralık sonrası çok sayıda kişi arıyor. Arayanlar sadece Bursa içerisinden de değil. Başta İstanbul olmak üzere farklı illerden arsalarla ilgi bilgi alıyorlar. Fiyatlarda tabi ortaya çıkan karar ve ilgi sonrası şöyle söylemem gerekirse metrekaresi 750 TL olan bir yer 1200 TL'ye kadar çıktı''

ÇOK SAYIDA TELEFON ALIYORUZ

Bölgede çok sayıda büyük araziye sahip bir inşaat şirketinin yetkilisi olan Şeref Mescioğlu ise oluşan ilginin fiyatlarda artışa yol açtığını söylerken, satışta olan yerleri için çok sayıda telefon almaya başladıklarını da ekledi. Şeref Mescioğlu, yerli otomobilin fabrikasının yanı sıra bölgeye üretim tesisine mukabil çok sayıda yan sanayi üretim tesisi ve bu fabrikalarda çalışacaklar için konutların da yapılacağını aktardı. 

İKİ MAHALLEDE PİYANGO ETKİSİ OLUŞTURDU

Fabrika arazinin bulunduğu bölgenin Gençali ve Kurşunlu mahallelerine yakın konumda bulunduğunu o yüzden bu mahallelerde yaşayan yurttaşar için adeta piyango etkisi oluşturduğunu aktaran Gayrimenkul Uzmanı Evrim Öztürk, vatandaşların son dakika sürprizi sonrasında fiyat konusunda bocaladıklarını, dönümüne 1 milyon TL isteyen dahi olduğunu söyledi.

Arazilerin fiyatlarının 1 gün içinde 2-3 kat arttığını kaydeden Öztürk, henüz temel olmadan bu denli yaşanan yükselişin katlanarak artacağını belirtiyor. 

OTOMOTİVİN BAŞKENTİ: 45 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Yerli otomobilin üretileceği Bursa, otomotivin başkenti olarak da dile getiriliyor. Tofaş ve Renault'un üretim tesislerinin yer aldığı ilde Türkiye’de üretilen 15 modelin 9’u üretiliyor. OYAK Renault Bursa fabrikasının yıllık 360 bin otomobil, Tofaş'ın ise 450 bin araçlık üretim kapasitesi var. Ayrıca bölgede Otomotiv Test Merkezi de kurulacak. Şehirdeki 54 otomotiv ana ve yan sanayide çalışan sayısı 45 bin kişi kaydediliyor.