19 / 08 / 2022

Bursa'nın kentsel dönüşüm sorunu TBMM gündeminde!

Bursa'nın kentsel dönüşüm sorunu TBMM gündeminde!

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa Nilüfer'in kentsel dönüşüm mağdurlarının sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa Nilüfer'in kentsel dönüşüm sorunlarını TBMM gündemine taşıdı. Aydın, 31 Ekim 2017'de çıkan imar yönetmeliğinden önce yıkılan, ruhsat alamayan, bu nedenle inşaat yapamayan çok sayıda mağdur vatandaşın sorunları için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a soru önergesi verdi.

Bursa Olay Gazetesi'nde yer alan habere göre, Aydın, Nilüfer'de Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nden plan notlarını ve riskli bina raporunu alarak, yıkılmış ancak yapı ruhsatı hakkını elde edememiş 118 site bulunduğunu belirtti.

Sorunun çok ciddi olduğunu söyleyen Aydın, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Ortalama bir hesap yapıldığında bu durumdan etkilenen her sitede ortalama 70 daire, her dairede ortalama 3,2 kişi olmak üzere toplamda 8 bin 260 daire ve 26 bin 432 kişi bulunuyor. 31 Ekim İmar Yasası'na göre bu sitelere hesaplanan donatı alanlarını almak koşulu ile 0.50 emsal hakkı tanınarak ruhsat veriliyor.

Bu nedenle de hak kaybına sebep oluyor ve müteahhitler tarafından terkediliyor. Sonuçta sadece Nilüfer'de evleri yıkılmış 26 bin 432 kişi sokakta kalıyor” dedi. Aydın, Bakan Kurum'a şu soruları yöneltti: “31 Ekim 2017 tarihinde çıkan İmar Yasası'ndan olumsuz etkilenerek mağdur olan vatandaşların durumu için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Mağduriyet yaşayan vatandaşlar için bir kereye mahsus düzenleme yapılabilir mi? Bu konuda başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimlerle birlikte çözüm önerisi hazırlamayı planlıyor musunuz?”