12 / 08 / 2022

Bursa'ya 210 milyonluk 28 tesis!

Bursa'ya 210 milyonluk 28 tesis!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 28 tesis ile Bursa'ya 210 milyonluk yatırım yaptı. DSİ Genel Müdürlüğü'ne ait 16 tesisin temeli atılırken, 12 tesis hizmete açıldı.Orman ve Su İşleri Bakanlığı, 28 adet tesis ile Bursa'ya 210 milyonluk yatırım yaptı. Türkiye'nin en büyük yatırımcı kamu kuruluşlarından olan DSİ Genel Müdürlüğü'ne ait 16 tesisin temeli atılırken, 12 tesis ise hizmete açıldı. 


Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yatırmalar hakkında bilgi veren Vali Münir Karaloğlu, "Temeli atılacak ve açılışı yapılacak 28 adet tesisin arasında 1 baraj, 2 içme suyu tesisi, 7 gölet, 2 gölet ve sulaması, 9 sulama, 1 ulaşım yolu ve drenaj, 6 taşkın koruma tesisi bulunmaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nce inşa edilecek ve açılışı yapılacak yaklaşık 210 Milyon liraya mal olacak 28 adet tesis ile 149 Bin 210 dekar zirai arazi sulanacak, 413 dekar ve 5 mahalle taşkınlardan korunacak. Gemlik ve sahil şeridindeki yerleşim yerlerine yılda 19 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağlanacak. Gemlik İçmesuyu İsale Hattı ve Arıtma Tesisi ile Gemlik İlçe merkezi ile Küçükkumla, Büyükkumla, Karacaali, Narlı, Gençali, Kurşunlu ve Umurbey yerleşim yerlerine yılda 19 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağlanacak" dedi. Açılışı yapılan tesisler şunları: Osmangazi Büyükdeliller Kızılkaya Göleti ve Sulaması, Keleş Sorgun Göleti Sulaması, Orhaneli Göynükbelen Göleti Sulaması, Orhaneli Söğüt Göleti Sulaması, Nilüfer Güngören Göleti Sulaması, Kestel Ağlaşan Kayacık Göleti, Yenişehir Fethiye Göleti, Kestel Gözede Göleti, İnegöl Çavuşköy Göleti, Orhaneli Altıntaş Göleti, Boğazköy Barajı Sol Sahil Tarım Arazilerine Ulaşım Yolu ve Drenaj İşleri ve Keleş Kıranışıklar Köyü Şahinbaba Deresi İslahı projesi. 


12 yatırımla birlikte 21 bin 830 dekar zirai arazi suya kavuşurken, 1 mahalle ve 90 dekar arazi taşkınlardan korunmuş olacak.


Bursa Haber