Bursa'ya kentsel dönüşüm projesi

Bursa'ya kentsel dönüşüm projesi

Bursa Büyükşehir Belediyesinin, ''tabakhaneler'' olarak adlandırılan dericilerin kendilerine tahsis edilen sanayi bölgesine taşınmasıyla boşalan bölgenin yeniden düzenlenmesini öngören ''Sıcaksu Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi'', bölgedeki mülk sahipl


Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Tayyare Kültür Merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısında, projenin modern yaşam alanlarıyla bölge halkının standartlarını yükselteceğini, bölgedeki yenilenmeye öncülük yapacağını söyledi.

Proje alanında rezidans tipi lüks konutlar ile otel ve alışveriş mekanlarının bulunacağını ifade eden Şahin, mülk sahiplerinin bu alandan belirli oranlarda pay alabileceklerini bildirdi. Bursa'da yapılan yatırımların önemine dikkati çeken Şahin, şunları söyledi:

"Bursa kabuk değiştiriyor, sürekli gelişip değişiyor. Önümüzdeki 2-3 yılda dünya kentleriyle aramızdaki mesafeyi kapatmış olacağız. Bir tarafta Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Kent Meydanı ve Çarşı projeleri, diğer tarafta Kültürpark, Nilüfer Vadisi Rekreasyon Projesi ve Botanik Park... Sıcaksu Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projesi, bölgedeki yeni Bursa'nın kuruluşunun tetikleyicisi olacak."

Proje kapsamında, mülk sahipleri ile sözleşmelerin 7 Kasımdan itibaren imzalanacağına işaret eden Şahin, mülk sahiplerini Bursa'nın çehresini güzelleştirmek için özverili olmaya ve sözleşmeleri imzalamaya davet etti.

Sıcak Su Kentsel Dönüşüm Projesi Koordinatörü Taner Topçu da projenin Bursa'da bir örneğinin daha olmadığını belirterek, "Kendimizi sizlerin yerine koyup bu çalışmayı yapıyoruz, Bursa'da yapılmamış bir projeyi gerçekleştirmeye çabalıyoruz" dedi.

-PROJENİN ESASLARI-

Deri sektörüne uzun yıllar hizmet eden ve kent merkezinde kalması nedeniyle bölgedeki sağlıklı yaşam ortamını tehdit eden alanın, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan projeyle, kentin çehresini değiştirecek kaliteli bir yaşam merkezi haline getirilmesi amaçlanıyor.

Bölgede alışveriş merkezi, 5 yıldızlı otel, kongre merkezi ile sosyal ve sportif faaliyetler için bir rezidans yapılacak. Bölgede oturan konut sahipleriyle yapılacak sözleşmeye göre, 50 metrekare arsası olanlara 150 metrekarelik, 50-200 metrekare arsası olanlara 200 metrekarelik birer daire verilecek. Arsa payı 200-400 metrekare arasında olanlara 2 adet 150 metrekarelik, 400-500 metrekare arasındakilere ise 3 adet 200 metrekarelik daire verilecek.

Bölgede ticari faaliyette bulunan mülk sahipleriyle yapılacak sözleşmeye göre ise 500 metrekare ve daha fazla arsası olanlara, proje alanında üretilecek ticari alan üzerinden gelire dayalı paydaşlık sözleşmesi yapılacak. Ticari alan sözleşmesi yapacak hak sahiplerine 2 metrekare arsa paylarına karşılık 1 metrekare ticari alan payının verileceği projede, arsa payı 500 metrekareden az olan taşınmaz sahipleri istedikleri takdirde kendi aralarında birleşerek, konut programı yerine ticari alan paydaşlığı programına hak kazanabilecek.