Bursa'ya teleferik müjdesi!

Bursa'ya teleferik müjdesi! Bursa'ya teleferik müjdesi!

Bursa'yı daha ulaşılabilir ve yaşanabilir bir şehir haline getirmek için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, Gökdere'den Teferrüç istasyonuna teleferikle ulaşımı kolaylaştıracak projede önemli bir adımı daha attı.Gökdere Metro İstasyonu ile Teferrüç arasında yaklaşık 1 yılda tamamlanması hedeflenen teleferik hattı ile ilgili protokolü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursa Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul imzaladı.


Gökdere Metro İstasyonu ile Teferrüç arası teleferik hattı ile ilgili protokole imzalar, Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan törenle atıldı.


Daha önce oteller bölgesine kadar uzanan 9 kilometrelik hat ile dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattını Bursa’ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi’nin kent içi ulaşıma vizyon katacak olan protokolü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Bursa Teleferik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul imzaladı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da uzun yıllardır söylenen hizmetlerin artık gerçekleştirildiğini belirterek, "Bursa için tarihi bir projeye daha imza atıyoruz. Uzun yıllardır Bursa’nın gündeminde olan bir proje. Uludağ’a oteller bölgesine kadar ulaştırdığımız dünyanın en uzun teleferik hatlarından biri Bursa’da. Bu hat Bursa’ya değer katmıştı. Şimdi de yıllardır söylenip gerçekleşemeyen bir projeyi daha gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu dönem eserlerimize bir eser daha katmış oluyoruz. Teleferiğin Teferrüç İstasyonu ile BursaRay Gökdere İstasyonu’na bağlanması konusunu hep telaffuz etmiştik. Artık uygulama aşamasına geldi, projeleri bitti, ihalesi tamamlandı. Şu anda sözleşmesini yapıyoruz" dedi.7,5 dakikalık yolculuk


Başkan Altepe, bu sözleşmeyle, çarşıyla bağlantılı olarak Teferrüç bölgesine hem toplu ulaşımın, hem de şehrin merkezinden direk Uludağ otellere ve kayak pistlerinin yanına kadar ulaşımı sağlayacak olan sistemin kurulmuş olacağını ifade etti.


Tesisin en fazla bir yıl içinde gerçekleşeceğini de anlatan Başkan Altepe, "Bu tesiste, yaklaşık 7,5 dakika içinde seyahat gerçekleşecek. 2310 metre mesafede, 10 kişilik 56 adet kabin çalışacak. Yaklaşık 80 milyon TL’ye mal olacak. Bursa’mızın kent ekonomisine ve turizmine önemli katkı sağlayacak olan, yüksek seyir zevkiyle Bursa içinde güzel seyahat edilerek, mevcut teleferik istasyonuna ulaştıracak olan bu hattımızın sözleşmesini imzalamış oluyoruz. Başka yabancı firmaların da katıldığı bu ihaleyi, mevcut teleferiği yapan Teleferik A.Ş. firması kazanmış oldu. Mevcutta olduğu gibi Leightner marka cihazlarla birlikte buradaki mevcut sistem de kurulacak" diye konuştu.


Ekonomiye de turizme de katkı


Başkan Altepe, artık Uludağ’ın kayak pistleriyle metronun buluştuğunu kaydederek, "Uludağ’dan şehir merkezine direk inilecek, gerek şehir merkezi bağlantısı gerek metro BursaRay bağlantısı ile Bursa’nın her yerinden artık Uludağ’a ulaşılabilecek. Bursa’nın turizm ve ekonomisine de ayrı bir değer katacak, Bursa için güzel bir aksesuar oluyor. Önemli bir işlev görecek, gününden önce bitmesi temennimiz Daha önceki uygulamayı başarıyla gerçekleştiren Teleferik AŞ, inşallah bu etabı da gününden önce bitirerek Bursa’nın hizmetine sunmuş olacak. Bizler de bir an önce bu tesisi Bursa’nın kullanımına açmış olacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Önümüzdeki yaz Bursa merkezinden teleferiğe binmeyi temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.


Bursa Teleferik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İlker Cumbul da "Uludağ teleferiğinden sonra güzel Bursa’mızın silüetini değiştirecek yeni bir kalıcı eseri yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu projede bize güvenlerinden ve teveccühlerinden dolayı Başkan Altepe’ye çok teşekkürlerimizi sunuyorum. İnşallah 2018 Ramazan Bayramı’ndan önce halkımızın hizmetine açmak istiyoruz” dedi.


Zaferpark - Gökdere - Setbaşı - Teferrüç teleferik hattı, Bursa’nın önemli bir nüfusunu barındıran Vatan, Anadolu ve Zafer mahallelerinin kesişimde bulunan Zafer Parkı İstasyonu ile başlıyor. Bursa metrosunun Gökdere istasyonu ile entegre olan hat, yeni Cumhuriyet Caddesi ve Gökdere Bulvarı boyunca devam edip, Setbaşı İstasyonu’na ulaşıyor.


Yeni Şafak