03 / 10 / 2022

Büyük Paris Projesi, Türk yatırımcı bekliyor!

Büyük Paris Projesi, Türk yatırımcı bekliyor!

Fransa Büyük Paris Projesi için Türk şirketlerini bekliyor. 35 milyar Euroluk Büyük Paris Projesi kapsamında 200 km metro hattı, 75 gar, 55 bin kişinin yaşayacağı Uzay Üssü ve Silikon Vadisi yapılacakFRANSA, 35 milyar Euroya mal olacak Büyük Paris Projesi için Türk yatırımcıları bekliyor. Büyük Paris Projesi çerçevesinde 200 kilometrelik metro hattı, 75 yeni gar, 55 bin kişinin istihdam edileceği Uzay Üssü ve Silikon Vadisi inşa edilecek. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Paris Yatırım Ajansı ve Fransa Yöneticiler Ve Girişimciler Federasyonunu (FEDIF) ile birlikte Fransa-Türkiye Yeni Yatırım ve Partnerlik Fırsatları Fransız ve Türk İş Dünyası Toplulukları Buluşması organizasyonu gerçekleştirdi. Toplantıda Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozynin himayesinde gerçekleştirilen Ekonomik Kalkınma Hamlesi olarak bilinen Büyük Paris Projesini açıklayan Paris Yatırım Ajansı Başkanı Pierre Simon, 2025 yılına kadar sürecek olan kalkınma hamlesi içinde 200 kilometre uzunluğunda metro hattı, 75 yeni gar, bin 100 şirketin ve 55 bin kişinin istihdam edileceği Uzay Üssü ve Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları için bir Silikon Vadisi inşa edeceklerini açıkladı.

Fransada 35 Türk şirket var

Son yıllarda Türkiye ile karşılıklı ziyaretlerin arttığına dikkat çeken Simon, ikili ilişkileri güçlendirmek için çalıştıklarını söyledi. Türkiyenin son yıllarda kazandığı tecrübe, profesyonellik ve ciddiyetin farkında olduklarını da kaydeden Simon Türkiye de tıpkı Fransa gibi metropol bir kente sahip ve 16 milyon nüfuslu İstanbulun gelişimi için çalışmalar yapıyor dedi. Büyük Paris Projesini bugüne kadar Brezilya, Hindistan, Ortadoğu, Kuzey Amerika gibi ülkelerde tanıttıklarını söyleyen Simon Türkiyenin hızlı gelişimi ve dinamizminden dolayı artık sizlerin de bu projeye dahil olma zamanının geldiğine karar verdik. Fransadaki Türk şirket sayısı 35 iken Türkiyedeki Fransız şirket sayısı 400 civarında. Bu oranı dengelemek istiyoruz dedi.

Yapılan metropol araştırmalarında Parisin her zaman yer aldığını, ancak İstanbulun son yıllarda parlayan bir yıldız haline geldiğine dikkat çeken Simon, şunları söyledi: İstanbul da artık büyük metropoller radarına girmiş bulunuyor. Ve her yıl giderek daha da önemli noktalara geliyor dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozynin büyük destek verdiği Büyük Paris Projesi çerçevesinde Türk yatırımcılar ile birlikte çalışmak istediklerini dile getiren Simon Fransanın 7 bölgesini ve havalimanlarını birbirine bağlayan 200 kilometre uzunluğunda metro hattı, 75 yeni gar, bin 100 şirketin ve 55 bin kişinin istihdam edileceği Uzay Sanayi üssü ve Ar-Ge ve inovasyon merkezi Silikon Vadisi inşa edeceğiz. Bunların yanı sıra Phara ve Trangle kuleleri inşa ediyoruz. Ekonomik kalkınma hamlesinde Türk yatırımcıların da katkısı olmasını istiyoruz dedi.

TUSKON BAŞKANI MERAL: VİZELER ticarette BARİYER

Toplantıda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türkiye`nin Fransaya 6 milyar dolarlık ihracata karşılık 8.2 milyar dolar ithalatı olduğuna dikkat çekti. Risk iştahı yüksek, aktif Türk işadamları ile bahsedilen bölgelerde yatırım yapabilecek sermaye ve teknolojiye sahip Fransız firmaları arasında çok verimli ortaklıklar kurulabileceğini ifade eden Meral Bu tarz yatırımlar ile çok taraflı kazançlar söz konusu olacaktır dedi. Türkiyenin ekonomik ve sosyal olarak başta Fransa olmak üzere Avrupaya entegre olması, karşılıklı ticaretin artırılması ve Türkiyenin sunduğu imkanlardan daha fazla faydalanılabilmesi için gereken en önemli şeyin vizelerin kaldırılması olduğunu vurgulayan Meral Vize başvuru prosedürleri ve vizenin varlığı ilişkilerimizde mental bir bariyer oluşturuyor. Avrupa Adalet Divanının, açılan davalara cevaben Türkiyeye uygulanan vizelerin hukuk ihlali olduğuna dair kararının gözardı ediliyor olması bizi üzüyor dedi.
Star
Geri Dön