Büyükçekmece'de 22 binden fazla konut yıkılarak yenilendi!

Büyükçekmece'de 22 binden fazla konut yıkılarak yenilendi!

Büyükçekmece Belediyesi, depreme yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında bugüne kadar ilçe genelinde 22 binden fazla konutun yıkımını gerçekleştirdi.
 Büyükçekmece Belediyesi tarafından yürütülen depremle mücadele çalışmaları hızla devam ediyor. Büyükçekmece Belediyesi'nde yer alan habere göre; Belediye, “Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Hazırlık Eylem Planı” çerçevesinde bilim adamları ve AKUT Vakfı ile birlikte deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenleri planlıyor.

Beklenen Marmara Depremi’ne hazırlıksız yakalanmamak, can ve mal kaybını asgariye indirmek için çalışmalarını hızlandıran Büyükçekmece Belediyesi, en son yayınlanan bilimsel veriler ışığında yeni bir çalışma dönemi için düğmeye bastı. 

“Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Hazırlık Eylem Planı” çerçevesinde çalışma komitesi oluşturan Büyükçekmece Belediyesi, Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. İlhan Osman Şahin, Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Prof. Dr. Beyza Taşkın, Dr. Nail Çadallı, Belediye Meclis Üyeleri Tuncay Tuna, Kerem Ereke, Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Rıza Evren Kılcı, Sivil Savunma Müdürü Cengiz Topel Yaylacı’nın katıldığı ilk toplantısını gerçekleştirdi.

“22 binden fazla konut yıkılarak yenilendi” 

AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki’nin de online katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, 1999 Marmara Depremi sonrasında Büyükçekmece’de plan değişikliği yapıldığını ve yatay yapılaşmanın korunduğunu vurgulayarak, Büyükçekmece’de 2004 yılından bu yana kentsel dönüşümün sürdürüldüğünü ve bugüne kadar 22 binden fazla konutun yıkılarak yenilendiğini aktardı. 

Büyükçekmece'de risk taşıyan 13 bina daha yıkılıyor!