Berlin'de 200 binden fazla konutun kamulaştırılmasına evet oyu verildi!

Berlin'de 200 binden fazla konutun kamulaştırılmasına evet oyu verildi!Berlin’de dün kira ve konut fiyatlarıyla mücadeleye ilişkin referandum yapıldı. Referandumda 200 binden fazla konut için evet oyu kullanıldı.


Almanya'da federal seçimlerle beraber Berlinlilerin şehirde gayrimenkul şirketleri tarafından yönetilen ve kiraya verilen yüz binlerce konutun kamulaştırılması için gerçekleştirdiği referandumdan evet oyu çıktı. Euronews'te yer alan habere göre; referandumu yapan organizasyondan yapılan açıklamaya göre yerel saatle 23:17 itibariyle oy verenlerin yüzde 54,6'sı şehirdeki büyük konut bloklarının kamulaştırılmasını talep etti. Bir dönem Avrupa kıtasının en ucuz konut fiyatlarına sahip olan Berlin son dönemde yükselen fiyatlar konusunda kentsel sorunların simgesi haline getirdi. Kent son zamanlarda düzenli olarak dünyanın ev fiyatı en hızlı artan kenti durumunda.

Her ne kadar fiyatlar Londra ya da Paris gibi diğer Avrupa başkentlerinden daha düşük olsa da 2009 ile 2019 yılları arasında fiyatların ikiye katlanması kent sakinlerinde kaygıya neden oldu. Pazar günü yapılan ve herhangi bir bağlayıcılığı olmayan referandum sonrası yeni kurulacak senatodan yeni bir yasa hazırlayarak şehirde 3 binden fazla daireye sahip konut bloklarının kamulaştırması talep etti. Hayata geçirilmesi durumunda 240 binden fazla daire bir devlet kurumu tarafından yönetilecek. Bu adımla fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

Referandumda ne oylandı?

Daha önceden çoğunluğu kamuya ait olan konut piyasası son dönemdeki neo-liberal politikalarla özel mülk haline geldi.

1990'da Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonra şehirde 200 binden fazla konut yatırım fonlarına ya da özel sermaye şirketlerine satıldı.

Berlin

Almanya'nın dev emlak şirketi "Deutsche Wohnen" kentteki 110 binden fazla evin sahibi durumunda. Bu sebeple de kampanya da "Deutsche Wohnen'ı Kamulaştır" adını taşıyor. Berlin sakinlerinin yüzde 80-85'inin kiracı olması bu durumun en çok kiracıları etkilemesine sebep oluyor.

Yükselen kiralara karşı bir araya gelen Berlinli kiracılar, referandum içinde gerekli olan 172 bin imzayı neredeyse ikiye katlayarak konunun sandığa götürülmesinin önünü açmıştı.

Referandum dahilinde 240 binden fazla konutun zorla kamulaştırılması talep ediliyor. Bu kapsamda başta Deutsche Wohnen olmak üzere portföyünde 3 binden fazla konut bulunan emlak şirketleri kamulaştırmanın hedefinde yer alıyor. 

Berlin'deki konut kamulaştırma referandumu neden önemli?

Berlin'de kira ve konut fiyatlarına ilişkin referandum yapıldı!

Berlin'de konut devlerinin kiralık dairelerinin kamulaştırılması talep edildi!