09 / 08 / 2022

Büyükçekmece'deki 8 katlı bina kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı!

Büyükçekmece'deki 8 katlı bina kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı!

Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 8 katlı bina yıkıldı...Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ederken 26 Eylül 2019’da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gören 8 katlı bir bina ve riskli 2 blok tahliye edilerek yıkıldı. Büyükçekmece Belediyesi'nde yer alan habere göre, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 21’inci yıldönümünde uzmanlar beklenen Marmara depremi için uyarılarını arttırırken Büyükçekmece Belediyesi de kentsel dönüşüm çalışmalarına da hız verdi.

 

3 bina ve 60 daire yıkıldı

 

Belediye - vatandaş işbirliğiyle sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında hasarlı ve riskli binaların yıkımı yaparken, bu yapılarda yaşayan yüzlerce vatandaşın deprem kabusu da son buldu. Büyükçekmece Ekinoba Mahallesi, Durmaz Sokak’ta yer alan 8 katlı Şana Sitesi 26 Eylül 2019 depreminde ağır hasar almıştı. Fatih Mahallesi, Gazi Mustafa Kemal Caddesi’nde bulunan 3 katlı 2 blok ise ekonomik ömrünü doldurmuş deprem riskli taşıyan yapılardı. Büyükçekmece Belediyesi ekiplerinin gözetiminde yıkımı yapılan yapılarda yaşayan vatandaşlar daha güvenli ve modern bir evde yaşayacak olmanın mutluluğunu yaşarken, uzun seneler yaşadıkları konutlarının yıkımını seyrederken zaman zaman duygu dolu anlar yaşadı.

 

“Kumburgaz’daki binaların yıkımı acilen yapılmalı”

 

Büyükçekmece’de sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bazı açıklamalar yapan Belediye Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak, şöyle konuştu: “Büyükçekmece’de biz 17 Ağustos 1999 depreminin hemen arkasından kentsel dönüşüme başlamıştık bu yasalar çıkmadan önce. Hemen imar planlarımızla ilgili gerekli değişiklikler ve düzenlemeler yapıldı. Vatandaş, müteahhit ve belediye işbirliğiyle insanlarımız da ikna ederek kentsel dönüşüme hızlı bir şekilde Büyükçekmece’de devam ediyoruz. Bugüne kadar aşağı yukarı 20 bin civarında bağımsız bölümün yıkımı tamamlandı.  Bu da yaklaşık yüzde 70’ine tekabül ediyor yıkılması gereken binalarımızın. Esas buradaki sayın belediye başkanımızın da sıklıkla söylediği bölgemizin en ciddi sorunu Kumburgaz sahilinde bulunan yaklaşık 50 yıl önce deniz kumuyla yapılmış binalar. Bu binaların yıkımının bir an önce yapılması lazım. Bunun için Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yaklaşık 10 yıldır imar planlarını çıkartmaya çalışıyoruz. Hala bunun uğraşını veriyoruz. Deprem kapımızda. Deprem geliyor. 30 senedir bu işin içerisinde olan bir insanım. Bu konuda Büyükşehir’in, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, valimizin ve belediye başkanlarının tamamının elini taşın altına sokması gerekiyor ve kentsel dönüşümü bir an önce tamamlamak gerekiyor.”

 

5 yılda 1 milyon 500 bin konut dönüşecek!