Büyükçekmece'nin imar planı yeniden düzenleniyor!

Büyükçekmece'nin imar planı yeniden düzenleniyor! Büyükçekmece'nin imar planı yeniden düzenleniyor!

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Büyükşehir Belediyesi komisyonundan geçmeyen bir imar planında teknik hatanın belediye tarafından yeniden düzenlendiğini, hataların giderilmesi durumunda bu planın geçeceğini söyledi.31 Mart Yerel Seçimleri öncesi hazırlıklarına devam eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, seçim irtibat bürolarında ilçe halkıyla bir araya geldi.

Gerçek Gündem Gazetesi'nde yer alan habere göre, vatandaşların sorunlarını dinleyen Uysal, sorunları nasıl çözecekleri ile ilgili birebir vatandaşlara açıklamalarda bulundu. İmar planları iddialarına yanıt veren Uysal, Büyükşehir Belediyesi komisyonundan geçmeyen bir imar planında teknik hatanın Büyükçekmece Belediyesi tarafından yeniden düzenlendiğini söyledi. 

“Yıkmaya değil yapmaya geliyoruz”

Bir vatandaşın, 'Mevlüt Uysal başkan olunca sahildeki alanları yıkacak deniyor' sorusu üzerine Uysal, “Yıkmaya değil yapmaya geliyoruz” yanıtını verdi. Bunu söyleyenlerin 10 yıldır Büyükçekmece’ye hiçbir hizmet yapmamanın vermiş olduğu sıkıntıyla çıkarıldığını söyleyen Uysal, “Biz buraları güzelleştireceğiz. Sahile, denize, kumsala çeki düzen vereceğiz diyoruz, bunlar yıkılacak anlıyorlar. Yıkmadan da güzelleşebileceğini biz Büyükçekmece halkına göstereceğiz. Biz insanlar sahile rahat insin, sahilde gezebilsin diye çalışacağız. Geçmişte İstanbul’un en güzel sahillerine sahip olan Büyükçekmece sahillerinin ne yazık ki günümüzde hali içler açısı durumda. Bu çıkan söylentilere kulak asmamak lazım. Zaten mekanlar kapatılacak, binaları yıkacak olsa şuan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyım bunları yapabilirim ama bizim amacımız kimsenin günahını sevabını yazmak değil, sadece hizmet getirmek” dedi.

Bir vatandaşın, “2018’deki son Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında oy birliğiyle Büyükçekmece’nin imar planları geçmişti. Bir yıldan fazladır Büyükşehir Belediyesi bizi bekletmektedir. Bunun sebebi nedir?” sorusuna Uysal, şu cevabı verdi: “’2018’de buranın imarı geçti’ diyorsunuz. 'Büyükşehir’den geçti burada yayınlanmadı?’ diyorsunuz."

İmar konusunda yetkili ağızdan bilgi

Bu sırada İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı Bedri Sinan Gül, telefonla vatandaşın sorduğu soruya, “Bu imar planları meclis tarafından karar alındıktan sonra müdürlüğümüze iletildiğinde baktık, plan içerisinde teknik hatalar vardı. Bu teknik hatalardan dolayı bu şubat ayında bu planları yeniden meclisimize ilettik, teknik hataların düzeltilmesi için. Kararlar yazılırken bir takım teknik değerler hatalı yazılmıştı. Bunların düzeltilmesi ile ilgili yeniden meclisimize ilettik. Çünkü onlar o şekilde sorun olacaktı. Onların düzeltilmesine ilişkin çalışmalar yapılıyor. İtiraz olduğunda da iptal gerektiren sorunlarda vardı. Burada yapılacak yeniden bir düzeltme vatandaşlarımızın da lehine olacak. Teknik aksaklıklar sebebiyle iade gitti” cevabını verdi.

''Yapılan iş düzgün değil, yeniden yapıyoruz''

Büyükçekmece Belediyesi’nin yaptığı imar planının teknik hatalardan dolayı geri döndüğünü söyleyen Başkan Uysal, burada hem şahsı hem de Büyükşehir Belediyesi’nin art niyeti aranmamasının, sorunun sadece teknik olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Uysal, “Madem bu imar planı bir yıldır ortadaydı ve hiç kimsenin bununla alakalı sesi çıkmadı da şimdi ben aday olunca mı imar planının geri döndüğü ortaya çıktı? Demek şuan bütün konuşulan konu bu. Sizde diyorsunuz ki ‘neden bu imzalanmamış?’ Yapılan iş düzgün yapılmamış, yapılan iş 3 gün sonra mahkemenin iptal edeceği bir şey ve bu millet daha fazla mağdur olacak. Artık bundan sonra düzenlemeler yapılacak ve sonrasında tekrar değerlendirilecek” diye konuştu.