Çalışanlar dikkat! 2021'den önce olmayacak!

Çalışanlar dikkat! 2021'den önce olmayacak!Koronavirüs vakalarının yeniden artmasıyla güçlenen ikinci dalga öngörüleri, çalışanları endişelendiriyor. Yapılan araştırmalarda, çalışanların yüzde 30’unun 2021'in sonuna kadar ofislerde yarı zamanlı çalışacakları ortaya konuyor.


Koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomi ve çalışma hayatı üzerindeki etkisini sürdürüyor. Virüsün dünya çapında etkisinin artmasıyla birlikte şirketler, çalışanların evlerinden çalışmalarına imkan sunan uzaktan çalışma sistemine dönmüştü. Bu yeni çalışma modeliyle değişen şartlara uyum sağlayan çalışanlar, son dönemde artan vaka sayılarıyla güçlenen ikinci dalga senaryolarının da etkisiyle eski ofis düzeninde çalışmaya devam etmeye sıcak bakmıyor. eOfis’in hazırladığı WF Poly Hybrid Working Raporu’na göre; çalışanların yüzde 30’unun 2021'in sonuna kadar tam zamanlı olarak ofislere dönmek istemediğine dikkat çekildi. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan eOfis Kurucu Ortağı Özkan Kaliç, elde edilen sonuçların iş dünyasına ve yöneticilere ciddi mesajlar verdiğine vuurgu yaparak, “Ortak çalışma alanlarında yaptığımız düzenlemelerle insan ve toplum sağlığını koruyacak çalışma ortamları tasarlıyoruz. Öte yandan haftanın belirli günleri ofisten çalışan şirketler için de yeni dönemde kullanıcı dostu düzenlemelerimiz olacak.” diye konuştu. 

“Hibrit çalışma sistemi şirketleri ayakta tutacak ”

Koronavirüs salgını ile birlikte değişen çalışma şeklinin artık kalıcı olmasını beklediklerinin altını çizen Özkan Kaliç, özellikle uzaktan çalışma imkanı olan şirketlerin Kovid-19 salgını bitse de uzaktan çalışmayı sürdüreceğinin öngörüldüğünü söyledi. Kaliç,  “Bazı şirketler uzaktan çalışma sistemine çabuk adapte oldu ve bu sisteme geçti. Yakın gelecekte daha fazla şirket, uzaktan çalışma sistemine dahil olacak. Çalışanlar tarafından da sevilen hibrit çalışma sistemi çoğu sektör tarafından uygulanacaktır. Önümüzdeki dönemde işverenlerin %68'inin gelecekte daha geniş, daha esnek evden çalışma politikalarına geçiş yapacak. Şirketlere maliyet çalısından büyük karlılık getiren hem uzaktan hem de ofisten çalışma imkanı getiren hibrit çalışma sistemi yakın geleceğin yıldızı olacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

“Uzaktan çalışma modeline yönelik önyargılar kırıldı”

Diğer yandan, pandemiyle birlikte geleneksel çalışma sisteminin işlevselliğini hissedilir oranda kaybettiğinin altını çizen Özkan Kaliç, "İş dünyasında bir değişim görülüyor. Salgın sürecinde ilk kez uzaktan çalışmaya başlayan şirketler mekandan bağımsız veya hibrit çalışma modelini benimsemeye başladı. Ayrıca uzaktan çalışma modeline yönelik önyargılar, özellikle verimlilik noktasında epey kırıldı. Ek olarak ulaşım giderleri ve yolda geçirilen sürenin ortadan kalması da şirketlerin lehine sonuçlar verdi. Böylece 15-20 kişiden  100 – 150 kişiye kadar olan ve dijital imkanlarla uzaktan yönetilebilen ekipler için uzaktan çalışma modeli daha anlaşılabilir ve uygulanabilir hale geldi" açıklamasında bulundu.

“Kovid-19’un çalışma alanlarında yayılmasını engellemek şirketlere düşüyor”

Bilim dünyasının aşının bulunması ve kullanıma sunulması için daha uzun sürelerin gerektiği görüşünde buluştuğuna da dikkat çeken Özkan Kaliç, ”Virüse yakalanmadan yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu noktada Kovid-19’un çalışma alanlarında yayılmasını engellemek ise şirketlere düşüyor. Bu bilinç çerçevesinde bizler de eOfis olarak pandeminin başladığı günden itibaren hijyen standartlarımızı üst düzeye çıkardık. Masa aralıklarından toplu kullanılan alanlara kadar tüm ofislerimizi uzaktan çalışanlara ve hibrit çalışma modeliyle ilerleyen şirketler için uygun hale getiriyoruz. Açık alan ofis seçeneklerimizin olduğu lokasyonlarımızla da pek çok hassasiyeti gözetiyoruz. Böylece sektörlerin yanında olarak bu süreçten hep birlikte çağa entegre olmuş ve güçlenmiş olarak çıkmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

İşte yeni ofis kültürü!

Ofisler terk edilmiş köylere mi dönecek?