Caminin minaresi haça benzeyince bağış azaldı!

Caminin minaresi haça benzeyince bağış azaldı!

Trabzon Karşıyaka'da yapımına 2009'da başlanan Molla Halil Camii, tamamlanmadan tartışma yarattı. Projede, Arap ülkelerinde kullanılan mimariden esinlenildi. Ancak vatandaşlar minareleri haça benzetince, bağışlar azaldı

Molla Halil Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mustafa Sağlam, '35 cami yapımında dernek başkanlığı yaptım, hiç sorun çıkmadı. Hepsinde geleneksel mimari kullanılmıştı. Burası için Mısır'daki bir cami projesi örnek alındı. Ancak bazıları öndeki 2 minareyi haça, şadırvanın üzerini kiliseye benzetmiş. İnsanlarımız sabırsız, tamamlanınca haç şeklinde olmadığını anlayacaklar. Bir grup da para vermemek için bu gerekçeyi öne sürmüş' dedi.

AFRİKA MİMARİSİ

'Cami yapıyorsan mimarisi uyumlu olmalı ya Osmanlı ya Selçuklu veya başka. Sırf modern olsun diye zorlama projeler yapılmamalı' diyen Trabzon Müftüsü Veysel Çakı 'Görüntüsü çok iyi değil. İyi hizmet vermesi önemli. Haça benzetenler öyle görmek istemiştir' dedi. A.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Yılmaz da Afrika ülkelerindeki mimarinin kullanıldığını söyledi: İri, köşeli, kaba minareli camiler yapılıyor. Osmanlı'nın yaptıkları daha estetik. Haça benzetmek bakış açısıyla ilgili.

Son 'görüş günü' karelerde

Fransız sanatçı Sophie Calle'nin fotoğraf ve video çalışmalarının izlenime sunulduğu 'Son Kez, İlk Kez' sergisi, 31 Aralık'a kadar Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.''Birden bire görme yetisini kaybeden insanlardan, görme engelli olmadan önce en son gördüklerini bana anlatmasını istedim'' diyen Calle, sergide bu kişilerin fotoğraf ve hikayelerine yer verdiğini aktardı.

AKŞAM