Çanakkale Gıda İhtisas OSB'de geri sayım başladı!

Çanakkale Gıda İhtisas OSB'de geri sayım başladı! Çanakkale Gıda İhtisas OSB'de geri sayım başladı!

2017 yılında çalışmalarına başlanılan Çanakkale Gıda İhtisas OSB'de sona gelindi. 91 sanayi tesisinin 2 yıl içinde hayata geçmesi planlanıyor.Çanakkale'de 2017 yılında çalışmalarına başlanılan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) için geri sayım başladı. Türkiye’nin ilk Tarım Gıda OSB’si olacak projede kamulaştırma ve alt yapı çalışmaları tamamlandı. 

Hürriyet'ten Ömer Bilge'nin haberine göre, OSB bünyesinde bulunan 91 sanayi tesisinin 2 yıl içinde hayata geçmesi planlanıyor. Çanakkaleli çiftçileri heyecanlandıran OSB için ön kabuller alınıyor. 

Ak Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Çanakkale 18 Mart Köprüsü'nün üretimin pazarla ayağının en önemli unsuru olduğunu söyledi. Turan, ‘‘İstanbul ve benzeri şehirlerde olan betonlaşmanın acı serüveni Çanakkale’de yaşanmaması, tarım arazilerinin betonlaşmaması için 7 büyük ovayı bakanlar kurulu kararıyla tarımsal Sit alanı ilan ederek imara kapadık. OSB ile birlikte elde ettiğimiz ürünü dünya pazarlarına sunma imkanı yakalayacağız’’ şeklinde konuştu.

 

 

Ezine ilçesinde hayata geçirilen OSB'nin işletmeler, idari ve sosyal tesisler ile biyolojik ve kimyasal arıtma tesisinin inşasının 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Üreticilerin heyecanla beklediği OSB'de peynir üretim tesisleri, pastörize süt üretim tesisleri, konsantre peynir altı suyu üretim tesisleri, süt ürünleri üretim tesisleri, sofralık zeytin üretim tesisleri, ton balığı üretim tesisi, et ürünleri üretim tesisleri, sandviç hazır gıda üretim tesisleri, meyve püresi üretim tesisleri, un üretim tesisleri, salça üretim tesisleri, helva, reçel üretim tesislerinin yer alması düşünülüyor.

Kamulaştırmayı tamamladıklarını hatırlatan Çanakkale Gıda İhtisas OSB Müdürü Çağrı Oğuzhan, “135 hektar bir alan. Dünya standartlarında üretim yapılması için sanayicinin ihtiyacı olan laboratuvarlarımız olacak. Kalite denetimi OSB’nin içinde yapılacak. OSB’nin içine gümrük kurulacak. Böylelikle ürünler kalite testinden onay almış olarak çıkacak. Kepez Limanı’na gümrük kuruldu. Pazarlama sıkıntımızın önemli ölçüde çözüldüğünü düşünüyoruz. OSB’nin kurulduğu yer hem yeni köprü yolu üzerinde, havaalanlarına yakın ve deniz ticareti için limanlara yakın seçildi” dedi.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, OSB’nin aracıyı ortadan kaldıracağını, hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyacağını söylerken, Çanakkale Ticaret Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu da, “Katma değeri sadece çiftçiye değil sanayiciye de yüksek olacak. Tarım üreticisine ivme kazandıracak. Yeni köprü pazarlamayı kolaylaştıracak. Şu ana kadar 80’in üzerinde başvuru var” açıklamasında bulundu.