Çankaya Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi açıldı!

Çankaya Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi açıldı!Ankara Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Oran Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’ni vatandaşların hizmetine açtı.


Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Oran Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’ni hizmete açtı. Yedi kattan oluşan Nazım Hikmet Kültür Merkezi, üfleme cam, kaligrafi, illüstrasyon, modern minyatür, drama gibi çeşitli sanat atölyelerinin yanı sıra 300 kişilik konser ve konferans salonu ile Ankaralılara hizmet verecek.

Ankara Çankaya Oran Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve çeşitli sanat atölyelerinin ve konsersalonunun bulunduğu Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi vatandaşların hizmetine açıldı.

Yeni Akit Gazetesi'nde yer alan habere göre; TBMM Başkan Vekili Levent Gök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Parti Meclisi Üyesi Hakkı Süha Okay’ın yanı sıra CHP  Ankara  İl Başkanı Rıfkı Güvener ve İlçe Başkanı Fahri Yıldırım ile çok sayıda vatandaşın katıldığı açılışta konuşan Alper Taşdelen, “Nerede kalmıştık. Araya seçim girdi ama biz durmadık seçim süreci boyunca da çalıştık” şeklinde konuştu.

Yeni dönemin başlamasıyla açılışlara başladıklarını söyleyen Taşdelen, “Genel Başkanımızın Adalet Yürüyüşü’nü simgeleyen ve Türkiye’de ilk olacak Adalet Parkı ile Okyanus ve Deniz Parklarını da bu ay içerisinde hizmete açacağız. Çankaya Belediyesi olarak durmadan çalışmaya devam edeceğiz. 5 yıl boyunca çok çalışarak çok güzel eserler kazandırdık. Karşılığını seçimlerde aldık. Bizi tekrar seçen, güven duyan Çankayalılara, Ankara’ya da sahip çıkan Çankayalılara teşekkür ediyorum” dedi.

"Sevdanın, hasretin, başkaldırının, memleketin, Türkiye’nin şairi" diye konuşan Nazım’ı kelimelerle anlatmanın imkanı olmadığını sözlerine ekleyen Taşdelen, şu açıklamalarda bulundu:

“Çankaya’nın en değerli arsalarına AVM, rezidans değil kültür merkezleri yapıyoruz. Dört kültür merkezi açtık. 2 yıl içinde Atatürk Kültür Merkezi’ni de açacağız. Nazım Hikmet adını taşıyan kültür merkezini açmış olmaktan çok büyük gurur ve onur duyuyorum. Nazım’ı yüreğimizde yaşatırken şimdi de kültür merkezimizde yaşatacağız. Diyorlar ki, ‘Nazım Hikmet Kültür Merkezi Yenimahalle’de de var karışmaz mı’, olsun karışsın keşke her ilçede Nazım Hikmet adına kültür merkezi olsa. Bizler, Sabahattin Ali’lere, Bedri Rahmi’lere, Nazım Hikmet’lere sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bizler, Cumhuriyetin aydınlık yüzü olmaya, Türkiye’ye bahar getirmeye, Mustafa Kemal’in askeri olmaya devam edeceğiz. Çankaya’ya verdiğimiz her sözü tuttuk, seçim döneminde açıkladığımız yeni projelerimizi de bir bir gerçekleştireceğiz. Çankaya, sosyal demokrat halkçı belediyeciliğin yıldızı olmaya devam edecek.”

Açılışta konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in Çankayalılardan takdir görmesinin sürpriz olmadığını, yaptığı hizmetlerin karşılığı olduğunu söyledi. TBMM Başkan Vekili Levent Gök de, “Ne mutlu ki, Nazım Hikmet Kültür ve SanatMerkezi’ni Ankara’ya kazandıran Nazım gibi demokrasi aşığı, insan aşığı bir belediye başkanımız var. Alper Taşdelen’i, çalışma arkadaşlarını ve tüm emeği geçenleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış kurdelesinin kesilmesi sonrasında Yetkin Dikinciler, Senem Demircioğlu, İklim Tamkan’ın şiir ve müziği birleştirdikleri “Yarın’a Davet Nazım Hikmet” melodramı merkezin ilk etkinliği oldu. Açılışta Karikatürcüler Derneği tarafından hazırlanan Nazım karikatürleri sergisi bulundu.

Büyük şair Nazım Hikmet’in adını taşıyan kültür ve sanat merkezi, atölyeleri ve ev sahipliği yapacağı salon etkinlikleriyle halkın kültür-sanatın hem üreticisi hem de takipçisi olması planlanıyor. Kaligrafi, karikatür, cam, illüstrasyon, modern minyatür gibi 11 farklı atölye çalışması ile Ankaralılara farklı bir sanat merkezi olacak. 7 katlı binada çok amaçlı salon ve 10 farklı bölüm yer alıyor. Çocuklara yönelik çalışmaların da yer alacağı merkez drama, sanat tarihi, üretim süreçleri ve çocuk yogası atölyelerinden oluşuyor. 300 kişilik konser salonu, alt ve üst fuayesi ile birlikte iki bodrum katta yer alıyor.Binanın bir katı ise özellikle kadın katılımcılara kolaylık sağlamak amacıyla bir çocuk bakım ünitesi şeklinde tasarlandı.