Cari açığın çözümü yalıtımdan geçiyor!

Cari açığın çözümü yalıtımdan geçiyor!

Bakan Güler'in bankalarla konutlara yalıtım kredisi için görüşmeler yapması yalıtım sektörünü hareketlendirdi.Konunun uzun yıllardır gündemde bulunduğunu belirten Orhan Turan, "Türkiye'deki 16 milyon konutun yaklaşık %91'inde yalıtım bulunmuyor. Bunun neticesinde her yıl ithal enerjiye milyarlarca dolar ödüyoruz. Isı yalıtımı sayesinde binalarda yıllık bazda %60'a varan oranda tasarruf sağlamak mümkün. Dolayısıyla Türkiye'nin geleceği için konutlara yalıtım kredisi şart. Bakanın açıklamalarını çok olumlu karşılıyoruz" diye konuştu.

Konutlara yalıtım kredisinin Türkiye'nin son 20-30 yıldır tartıştığı bir konu olduğunu vurgulayan ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, Bakan Güler'in açıklamasını `ümit verici' olarak değerlendirdi. Turan, konuyu çözmek için  finansman kaynağı bulunması gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin enerji ithalatçısı bir ülke olduğunu, geçen yıl 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapıldığını belirten Turan, açıklamalarına şöyle devam etti: " Kamu, finans kuruluşları ve yalıtım sektörü bir araya gelerek çağdaş ülkelerde ki modeller Türkiye'de uygulanabilir Bu yıl ithal enerjiye ödeyeceğimiz rakamın 50 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Rakamlar bu kadar yüksekken yalıtımın önemi bir kez daha görülüyor. Türkiye'de 16 milyon konut var ve bunların %91'i yalıtımsız. Geçen sene konut ısınması için harcanan miktar 15 milyar dolar civarında. Oysa konutlarda yalıtım yaparak, her yıl yaklaşık 8-9 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Küresel ısınmanın da dünya gündeminde önemli bir yer işgal ettiğini düşünecek olursak; 3 katlı bir binanın doğru yalıtımla 100 metrekarelik bir konut kadar enerjiye ihtiyaç duyacağı gerçeği daha dikkat çekici hale gelebilir."