Cemil Ertem: Merkez Bankası, faiz aracını kullanabilir!

Cemil Ertem: Merkez Bankası, faiz aracını kullanabilir! Cemil Ertem: Merkez Bankası, faiz aracını kullanabilir!

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası'nın son hamlelerini değerlendiren Ertem, "TCMB güçlü, elinde hem geleneksel hem de farklı araçlar var. Merkez, faiz aracını da kullanabilir, bu da masada" dedi.

Merkez Bankası'nın son hamlelerini değerlendiren Ertem, "TCMB güçlü, elinde hem geleneksel hem de farklı araçlar var. Merkez, faiz aracını da kullanabilir, bu da masada" dedi.


Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) kurdaki köpüğü atmaya çalıştığını söyleyerek, 24 Ocak'taki verilecek faiz kararında artırım ihtimalinin de olduğunu belirtti.


Ertem, NTV canlı yayınında ekonomi gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.


Merkez Bankası'nın son adımlarını değerlendiren Ertem, "TCMB kurdaki köpüğü atmaya çalışıyor. Dünyadaki sermaye yeterliliği en yüksek bankacılık sistemlerinden biri Türkiye'de. Banka sisteminin GLP'den fonlanması para politikası aracıdır ve istisnai gün tercihidir. Geç likidite penceresi, bir para politikası aracıdır. Merkez Bankası'ndan aldığı ucuz fonlama ile TL'yi sığ piyasada değersizleştirme adımları atılıyordu, bunlar atılan adımlarla önlenmiştir. TCMB'nin yeni adımı Türkiye'nin FX piyasalarına girmesi anlamına geliyor. Yeni dönem bir merkez bankacılığına da adım atıyoruz" ifadelerini kullandı.


Faiz aracı da masada 


Ertem, TCMB'nin 24 Ocak'ta yapacağı toplantıyla ilgili olarak, "Faiz aracını da kullanabilir, bu da masadadır" dedi.


Faiz silahının önemli olduğunu ancak kurdaki oynaklık karşısında tek araç olmadığını bildiren Cemil Ertem, "TCMB güçlüdür, elinde hem geleneksel hem de farklı araçlar vardır" değerlendirmesini yaptı.


Hükümetin de atması gereken adımlar var


Ertem, "Banka sisteminin açık pozisyonları Türk iktisat tarihinde belki de en alt düzeydedir" dedi ve ekledi "Bankacılık sisteminin iyileştirilmesi konusunda hükümetin de atması gereken adımlar var, bu konudaki çalışmalar önümüzdeki günlerde gündeme gelecek." Ertem, Ficth'in 27 Ocak'ta vereceği Türkiye kararıyla ilgili olarak ise, "Fitch not indirse bile önemli değil, çünkü bankacılık sisteminin sermaye yeterlilik oranlarında otomatik düşükler olsa bile Türk banka sisteminin ortalama sermaye yeterlilik rasyoları yüzde 12'lerde" yorumunu yaptı.


Dalgalı kur rejimi uygulandığını herkes unutuyor


Yaşanan gelişmelerin reel krize dönüşecek seviyede olmadığını söyleyen Ertem, "Küçük şirketlerin ve hane halkının döviz borcu yok. Döviz riski firmaların büyüklüğüne bağlı olarak hedge edilmiş veya karşılığı olan risklerdir. Döviz açık pozisyonları tolere edilecek düzeydedir. Dalgalı kur rejimi uygulandığını herkes unutuyor. Türk özel sektörü dalgalı kur rejimine göre kendi pozisyonunu almalıdır" diye konuştu.


Trump 'aşırı' dolarla devam edemez


Cemil Ertem, "Trump aşırı dolarla devam edemeyeceğini biliyor ve bunun ilk işaretini verdi. Trump ile daha yapıcı bir dönem olacağını düşünüyorum" İthalat ekonomisini tersine çevirmek istiyoruz" dedi.


Merkez, 'ben buradayım' dedi


"Büyük bir sistem değişikliği yapılıyor" yorumunu yapan Ertem, "Anayasa değişiyor, yavaş işleyen ekonomi mekanizmasını bir kenara bırakmış olacağız. TCMB'nin attığı adımlar bu yeni dönemin ilk adımları. TCMB, "ben buradayım" dedi, bu adımlar yeni dönemdeki ekonomi anlayışının ilk işareti olarak değerlendirilebilir" ifadelerini kullandı.


Dünya