Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz koridorunun alt bandını yüzde 7,25'te sabit tutarken, faiz koridorunun üst bandını yüzde 8,50'den yüzde 9,25'e yükseltti.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8'de ve gecelik borçlanma faiz oranını (faiz koridorunun alt bandı) yüzde 7,25'te sabit tutarken, gecelik marjinal fonlama oranını (faiz koridorunun üst bandı) yüzde 8,50'den yüzde 9,25'e ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranını da yüzde 10'dan yüzde 11'e yükseltti.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, "Toplam talep gelişmeleri enflasyona düşüş yönünde katkı vermektedir. Bununla birlikte son kurul toplantısından bu yana döviz kurlarında gözlenen aşırı hareketlilik enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri artırmıştır.  Döviz kuru gelişmelerinin gecikmeli etkisi ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklık nedeniyle kısa vadede enflasyondaki belirgin yükselişin devam edebileceği öngörülmektedir. Bu çerçevede kurul, enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir." değerlendirmesinde bulundu.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, TCMB'nin fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır." ifadesini kullandı.AA


Haber Akşam'da şu şekilde yer aldı


Merkez Bankası uluslararası 'faiz korosunun' artan baskılarına rağmen politika faizine dokunmadı. Dolarda anlık bir tepki yaşansa da korkulan olmadı.


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 8'de sabit tuttu. Kurul, marfaiz koridorunun üst bandını yüzde 8,5'ten yüzde 9,25'e yükseltirken, yüzde 7,25'lik alt bantta değişikliğe gitmedi. Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranı ise yüzde 10'dan yüzde 11'e yükseltildi. Duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin kısmi bir toparlanma sergilediğine işaret edildi. Kararın ardından kurun vereceği tepki merakla bekleniyordu. Çünkü Commerzbank, JPMorgan gibi küresel finans kuruluşları son haftalarda tehditkar bir şekilde ‘Merkez’in TL’yi korumak için keskin faiz artırımına gitmesi’ gerektiğine dair raporlar yayımladı. Merkez bu baskılara rağmen politika faizine dokunmadı.


MEHMET ŞİMŞEK: OLUMLU

Dolar ilk anda 3.8290 liraya kadar yükseldi. Ancak bu seviyede tutunamayarak hızlıca 3.7590 liraya geriledi. Sonuç olarak koparılan bu kadar kıyamete rağmen önceki günü 3.7570 lira seviyesinden kapayan dolarda korkulan olmadı.Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın kararını Twitter hesabı üzerinden değerlendirdi.  Şimşek açıklamasında “TCMB fiyat istikrarı için parasal sıkılaştırmaya gitti ve gerekirse ek sıkılaştırma yapabileceğini ifade etti. Olumlu” ifadelerini kullandı.


Yeni düşüş gelebilir

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör Geç Likidite Penceresi’nde yapılan faiz artışının Merkez’in bu yöntemi kullanmaya devam edeceği anlamına geldiğini söyledi. Kararın TL’yi destekleyecek nitelikte olduğunu belirten Gözgör “TL varlıklarının denge arayışı bir miktar daha sürmesini bekleyebiliriz. Güçlü destek bölgesi olarak 3.7450 – 3.7260 seviyesi izlenebilir. 3.7260 seviyesinin kırılması halinde yeni bir düşüş trendi başlayabilir” dedi.


Akşam