24 / 09 / 2022

Cengiz İnşaat Karavanke Tüneli ihalesini kazandı!

Cengiz İnşaat Karavanke Tüneli ihalesini kazandı!

Cengiz İnşaat, Avusturya ile Slovenya'yı birbirine bağlayan Karavanke Tüneli'nin yeniden inşası ihalesini kazandı...Avusturya ile Slovenya'yı birbirine bağlayan karayolu tüneli ihalesini kazandı.

Borsatek'te yer alan habere göre; Balkanlar ve Orta Avrupa'yı birbirine bağlayan karayolu ağındaki en önemli nokta olarak kabul edilen Karavanke Tüneli'nin inşası ihalesini Cengiz İnşaat kazandı.

Yaklaşık 3 yıl süren  ihale süreci, geçtiğimiz hafta atılan imzalar ile sonuçlanırken Slovenya Lübliyana'da düzenlenen imza töreninde Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Asım Cengiz ve Karavanke Tüneli'nin işletmecisi DARSCEO'su Tomaz Vidiç katıldı.

Avusturya ile Slovenya'yı birbirine bağlayan, yaklaşık 8  kilometrelik Karavanke Tüneli'nin yeniden inşası için 2017'de çalışmalara başlandı. 4.5 kilometresi Avusturya'da, 3.5 kilometresi Slovenya'da olan tünel için iki ülkede ayrı ayrı ihale süreci başlatıldı. 2018 yılının Mart ayında her iki ülkede de ihaleye çıkıldı. Avusturya bölümünü Avrupa'nın güçlü inşaat şirketlerinden Swietelsky 90 milyon Euro bedel ile kazandı. Slovenya'daki ihaleye ise İsviçre, Yunanistan, Çekya, İtalya'dan firmalar Slovenya'dan yerel  şirketlerle anlaşarak katıldı. Türkiye'den ise Cengiz İnşaat teklifde bulundu. 6 firmanın yarıştığı ihalede en düşük teklifi 90 milyon Euro ile Cengiz İnşaat kazandı.

İhale yenilendi

İhale sonucuna yerel firmalar itiraz etti. İhaleyi düzenleyen kurum ise yerel firmaların baskısından ve Cengiz İnşaat'ın  yerel partner kullanmamasından dolayı ihale sonucunu iptal ederken, pazarlık yöntemi ile ihaleyi tekrarlayacağını duyurdu. Kasım ayında yenilenen ihaleye aynı firmalar katılırken Cengiz İnşaat ilk turda 100 milyon Euro ikinci turda da 98 milyon Euro teklif verdi. En yakın rakip firma teklifi 110 milyon Euro'da kalınca ihaleyi yine Cengiz İnşaat kazandı.

Cengiz İnşaat Yurt Dışı Projeler Koordinatörü Utku Gök, ihale sürecinin uzun sürdüğünü ifade ederek: ''Slovenya'da yabancı firmaların  ihale alması çok zor. Hatta bu yüzden Avusturya'daki ayağı kazanan Swietelsky, bu ihaleye girmedi. Bizim dışımızda girenler de yerel  partner kullandı. Biz tek başımıza girdik çünkü hem kendimize hem  tecrübemize hem de know how'ıza güvendik. Hatta ilk teklifimiz 90  milyon Euro olmasına rağmen ihaleyi yenilediler. Pazarlık usulüyle  yapılan ikinci ihalede de hiçbiri bizimle rekabete giremedikleri için  rakam 98 milyonda kaldı.'' dedi.

Utku Gök, sınırın iki ucunda da inşaatın olacağını ve sınırda tünelin birleşeceğini belirten: ''Avusturya tarafındaki inşaat başladı. Biz ise başladığımızda arada 20 aylık fark olacak. İşi 5 yılda  bitirmemiz gerekiyor ama biz önceden teslim edeceğiz. Hatta Avusturyalılar bizden 20 ay önde ama onlardan önce sınıra  ulaşacağımızı iddia ediyorum. Aramızda büyük bir rekabet olacak ve biz  elimizde çiçeklerle sınırda Avusturyalı meslektaşlarımızı  bekleyeceğiz. Bu operasyonu ise 250 kişilik bir ekip ile bu işi  yürüteceğiz ve bunların yaklaşık 150'i Türk olacak.'' diye konuştu.

Zemin şartları zor

Karavanke Tüneli'nin ulaşım açısından öneminin altını çizen Gök, şu an trafikte büyük sorun yaşandığını belirtti: ''Akdeniz ile Balkanları ve Orta Avrupa'yı bağlayan bir hat burası. 8 ülkenin kullandığı bir ağ. TIR trafiği açısından çok yoğun. Tünel ilk olarak 2008 yılında  tamamlandı ve tek tüp olarak inşa edildi. Şu an bir gidiş - bir geliş  olmak üzere tek tüp içinde iki şeritli bir yol var. Saatte bin 200  araç geçiyor ve trafik sıkışıklığı oluyor. En az yoğunlukta bile tünel  içinde en fazla 40 kilometre hıza çıkılabiliyor. Biz yanına bir tüp  daha yapacağız ve böylelikle 4 şeride çıkış yapılacak, saatteki hız  limiti ise 100 kilometre olacak. Trafik sıkışıklığını çözeceğiz.'' dedi.

15 bin kişiye su sağlanacak

Utku Gök, teknik  olarak bölgenin çok zor şartlara sahip olduğunu hatta zeminin Avusturya tarafından bile zor olduğunu dile getirerek: ''Alp Dağlarının  dibinde ve iklim şartları yüzünden 4 ay dışarıda çalışamıyorsunuz. Etrafta kayak merkezleri var. Zeminden ise hem metan gazı hem de su  kaynağı çıkıyor. Kazı çalışmalarında maden tekniği uygulanacak ve  metan gazı çıkartılarak kazı yapılacak. Su kaynağı ise saptanacak ve  çelik borularla hemen yakındaki 15 bin nüfuslu Jesenice'ye içme suyu  olarak taşınacak. Ayrıca tünel inşaatında havalandırma için 'jet  fan'lar kullanılmayacak. Dikey havalandırma sistemi uygulanacak. Bu  ise tünelin iki katlı olacağı anlamına geliyor. Tünelin ilk katı 5  metre olacak ve burası araç trafiği için kullanılacak. 2 metre  yüksekliğinde yapılacak ikinci kat ise havalandırma olacak.'' şeklinde konuştu.

Cengiz İnşaat, Hırvatistan’da 2.7 milyar liralık demiryolu yapacak!
Geri Dön