Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan duvar talimatı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan duvar talimatı! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan duvar talimatı!

3 ay içinde 8 farklı noktada çöken istinat duvarlarının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Son olarak İstanbul Kağıthane'de göçen ve iki binanın da yıkılmasına yol açan istinat duvarının ardından İstanbul Valiliği'ne talimat verildi.


 

İstanbul Kağıthane'de geçtiğimiz günlerde göçen istinat duvarının ardından biri olay sonrası diğeri ise kontrollü bir şekilde iki bina oluşan toprak kaymasından sonra yıkıldı.

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, yaşanan olayda can kaybı olmaması en büyük teselli olurken yıkıma sebep olan istinat duvarlarının durumu yeniden gündeme geldi.

3 AYDA 8 İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ

Son 3 ay içinde 8 farklı bölgede inşaat kazıları sonrası yapılan istinat duvarlarında çökme hadiseleri yaşandı. En büyük maddi kayıp da son hadisenin yaşandığı Kağıthane'de meydana geldi.


İKİ YILDIR BEKLİYOR


Biri olay anında diğeri ise kontrollü iki binanın yıkımının gerçekleştiği olay sonrası duvarın bir inşaat firması tarafından 2 sene önce temeli açılan ve o tarihten itibaren her hangi bir çalışma yapılmayan inşaata ait olduğu belirtildi.

DUVAR TALİMATI


Bakanlık İstanbul Kağıthane'de yaşanan son olay sonrasında Valiliğe il genelinde başlamış ama devam etmeyen tüm projelerin istinat duvarlarının tespitinin yapılması yönünde talimat verdi.

RİSKLİ OLANLAR TESPİT EDECEK


İstanbul Valiliği kent genelinde bu yönde risk teşkil eden tüm istinat duvarlarının bilgisini bakanlık ile paylaşacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise çökme riski bulunan alanları tespit ederek her hangi bir olumsuzluk olmadan gerek adımları atarak önlem alacak.

1 YILI GEÇMİŞSE DİKKAT!


İstinat duvarı yapılırken birçok noktaya dikkat edilmesi gerekli. Duvar arkasındaki zeminden gelen suların duvarın zeminine sızmadan dışarı akması için özellikle birden fazla kanal yapılması gerekli. Temelin kayma yüzeyinin altına indirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, istinat duvarının genelde 1 yıllığına yapıldığını bu zaman dilimini geçmesinden sonra duvarın kendini yavaş yavaş bırakabileceğini belirtiyor.
 

İVA Yapı’ya suç duyurusu!

Kağıthane'de kentsel dönüşüm başlayacak!