Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan OTİM yasağı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan OTİM yasağı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ozon Tabakasını İncelten Maddeleri(OTİM) yasaklıyor. Bakanlık “Ozon Tabakasını İncelten Madde Takip Sistemi” ile ozon tabakasını incelten maddelerin ülke içinde kullanım alanlarını takip edecek


Montreal Prötokolü ile Kloroflorokarbon gazının kullanımı tüm dünyada yasaklandı. Yerine kullanılan Hidrokloroflorokarbon gazlarının ithalatına ise kota konuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu doğrultuda Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin ithalatını büyük ölçüde sınırlandırıyor.

 

-“Ozon Tabakasını İncelten Madde Takip Sistemi” kuruldu

 

Bakanlık “Ozon Tabakasını İncelten Madde Takip Sistemi” sayesinde Türkiye’ye giren Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin üretim ve tüketimlerini kontrol altına alıyor.

Ozon Tabakasını İncelten Maddeler, her geçen yıl azaltılarak ülke iklim ve çevre konusunda korunuyor.


2009 yılında 9071 ton Ozon Tabakasını İncelten Madde alınırken, 2010 yılında 7103 ton, 2011 yılında 5890, 2012 yılında 450 ton Ozon Tabakasını İncelten Madde ithalatı yapıldı.


Ocak 2013 tarihinden itibaren köpük sektöründe kullanılan Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin ithalatı sonlandırıldı. 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren ise servis amaçlı ve ihracat amaçlı hariç soğutma sektöründe kullanılan OTİM’lerin ithalatı sonlandırılacak.


Üretiminde kloroflorokarbon gazlarının kullanıldığı buzdolapları, kompresörler, klima cihazları, dondurucular, dondurma makineleri, yangın söndürücüler, yalıtım panelleri, saç spreyleri, tıraş köpükleri ve jelleri, vücut deodorantları, sprey boyalar ve boru izolasyon maddelerinde Ozon tabakasını incelten maddelerin kullanımı Montreal Protokolü çerçevesinde Türkiye’de de yasaklanmıştı.