Çiftçilerin yüzde 82'si Hazine arazilerine talip oldu!

Çiftçilerin yüzde 82'si Hazine arazilerine talip oldu!Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin, 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacakları uygulamaya başvuruların tamamlandığını kaydetti. Kurum, "Çiftçilerin yüzde 82'si Hazine arazilerine talip oldu'' dedi..


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere kiralanmasıyla ilgili konuştu. Kurum, ''Bu düzenleme yaklaşık 218 bin çiftçimizi kapsamaktaydı ve 180 bin çiftçimiz bu tarihi fırsattan yararlanmak için başvuruda bulundu. Böylece yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başvuru gerçekleşmiş oldu" diye konuştu.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Bakan Kurum, Hazineye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin, ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacakları uygulamaya başvuruların tamamlandığını açıkladı.

En çok talep Adana'dan geldi

İllere göre başvuru rakamlarını açıklayan Bakan Kurum,  "En çok talep 14 bin başvuruyla Adana'dan geldi. Adana'yı 10 bin 200 başvuruyla Hatay, 8 bin 900 başvuruyla Konya, 8 bin 730 başvuruyla  İzmir  ve 7 bin 830 başvuruyla Muğla takip etti" dedi. 

3 bin kişinin kiralama işlemi tamamlandı

Başvuruların ardından sürecin nasıl işleyeceği hakkında konuşan Kurum, "Yapılan başvurular, Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandı ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımızdan 3 bininin kiralama işlemleri tamamlandı. Diğer başvurular da hızla değerlendiriliyor. İşlemler en kısa sürede sonuçlandırılacak'' ifadelerini kullandı.

Vatandaşların başvuruları değerlendirilirken "31.12.2017 tarihinden önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanımın idarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi, ecrimisil borcunun bulunmaması" şartlarının arandığını söyleyen Kurum,  "Şartları taşıyıp taşımadıkları ile kullanımın devam edip etmediğine ilişkin olarak Milli Emlak birimlerince mahallinde gerekli tespitler yapılacak" açıklamasında bulundu.

Kira bedellerinin ise cari yıl için belirlenen ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacağını belirten Kurum, bu bedellerin tahsilatının hasılat dönemine göre yapılacağını söyledi.