30 / 09 / 2022

Çiğdem Ökmen'in otopark projesi 8 aydır yanıt bekliyor!

Çiğdem Ökmen'in otopark projesi 8 aydır yanıt bekliyor!

Çiğdem Ökmen, otopark sorununa çözüm olması amacıyla Kemeraltı Çarşısı'ndaki kendi arazisine 450 araçlık otopark yapıp üstüne inşa edeceği kongre merkezinin kullanım hakkını belediyeye devir şartıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçe verdi.İzmir'in vergi rekortmenlerinden Çiğdem Ökmen adına avukatı, otopark sorununa çözüm olması amacıyla Kemeraltı Çarşısı'ndaki kendi arazisine 450 araçlık otopark yapıp üstüne inşa edeceği kongre merkezinin kullanım hakkını belediyeye devir şartıyla  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'ne dilekçe verdi. 20 Ocak'ta verilen dilekçeye olumlu veya olumsuz yanıt verilmedi.


İzmir'de her geçen gün katlanan otopark sorunu trafik sıkışıklığı, yayaların işkencesi ve araç sahiplerinin saat başı park etmeleri için anormal ücret ödemelerine neden olurken, şehrin merkezinde Kemeraltı'nın göbeğinde iki boş arsanın çok katlı otopark yapılma teklifine aylardır yanıt verilmedi. İzmir'in vergi rekortmenlerinden Çiğdem Ökmen, çarşının girişinde, Gümrük bölgesinde bulunan 2 bin 657 metrekarelik, imar planında "Özel Proje Alanı" görünen arsası için proje hazırladı. Kemeraltı'ndaki otopark sıkıntısı göz önüne alınarak ticari ranttan uzak beş katlı 450 araçlık otopark, üstüne de 500 kişilik kongre merkezi planlandı. Başvuru dilekçesinde 500 kişilik kongre salonunun da yapıldıktan sonra belediyeye devri öngörüldü. Arsasının yerinde geçmişte 1. İktisat Kongresi binası olduğundan, kongre salonunun da bu isimle anılması da teklif edildi.


Avukatının Çiğdem Ökmen adına 20 Ocak'ta İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne verdiği dilekçede şu öneri yer aldı, "Kent merkezi ve tarihi çarşı Kemeraltı bölgesinde otopark sıkıntısı üst seviyede olup, giderek artan trafikle birlikte sorun büyümektedir. Bölgeye rahatlık sağlayacak köklü çözüm kazandırmasa dahi Konak ilçe merkezinde katlı otopark varlığını gösterecek tesiste ayrıca planın hükmettiği ve geçmişte tarihi misyonu yansıtacak bir salon da tasarlanmıştır. Çok katlı otopark üzerinde yer alacak ve adını 'İktisat Kongre Salonu' koymak istediğimiz bu bölümün kullanım hakkı da Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanacaktır. Yapımına ilişkin gerekli onay ve koşulların tarafımıza bildirilmesini, projenin yapımının mümkün olmaması halinde gerekçelerin iletilmesini arz ederim."


Ancak aradan geçen süreye rağmen bu dilekçeye olumlu veya olumsuz yanıt verilmedi. İmar planında biri ticaret merkezi, diğer özel proje alanı olarak işaretli parsellere çok katlı otopark yapma ve üzerine de kente kazandırılacak bir kongre merkezini yaparak, belediyeye bağışta bulunma önerisine cevap verilmemesine anlam veremediklerini belirten arsa sahibi, "Ya evet ya hayır denmesini istiyoruz. Bugüne kadar cevap verilmemesi kent adına düşündürücü. Belediyemizin alacağı her türlü karara saygılıyız. Belediye gerçekten otopark sıkıntısını çözmek arzusunda ise, biz hazırız" dedi.


Projenin Mimar Erdal Kemahlıoğlu tarafından hazırlanan yapıda, beyaz renk ve cam tuğlalar kullanıldı, otopark estetik görünümlü tasarlandı. Kemahlıoğlu, projeyi hazırlarken, şu anda boş alan arsada 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi'nin yapıldığı bina olması nedeniyle SİT Kurulu'nun önerileri doğrultusunda hareket etti. Kongre binasının 1974 yılına kadar incir ve tütün işletmesi olarak kullanıldığı yıllar içinde korunamayıp yıkıldığı öğrenildi. Şu an boş olan alan arsa otopark olarak kullanılıyor. O yıllardan geriye sadece otoparkın önünde duran İktisat Kongresi Anıtı kaldı.Yeni Asır 
Geri Dön