10 / 08 / 2022

Çiğli Çamur çürütme tesisi Ocak'ta hizmete girecek!

Çiğli Çamur çürütme tesisi Ocak'ta hizmete girecek!

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi sahasında 30 bin metrekarelik alanda temeli atılan ve 61.5 milyon liraya mal olan "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi"nin "Kurutma" bölümü Mayıs ayında devreye girerken, çürütme tankları da tamamlandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru 4 kat azaltacak ve yüzde 90 oranında kurutarak tarım alanlarında kullanılır hale getirecek dev tesisi büyük ölçüde tamamladı. Ocak ayında hizmete girecek tesiste arıtma çamurlarının çürütülmesine şimdiden başlandı. 2012 Mayıs ayında Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi sahasında 30 bin metrekarelik alanda temeli atılan ve 61.5 milyon liraya mal olan "Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi"nin "Kurutma" bölümü Mayıs ayında devreye girerken, çürütme tankları da tamamlandı. 


Günde 53 bin metreküp biogaz

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, tesisin Ocak ayında hizmete gireceğini ancak bu tarihten önce deneme çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Tesisin yüzde 90'nın tamamlandığı ve gaz toplama tanklarının yapımının sürdüğü bilgisini veren yetkililer, "Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi'nden çıkan çamurları çürütme tanklarına almaya başladık. Amacımız, tesisi işletmeye açtığımızda istediğimiz kalitede gaz üretimini sağlamak. Çamur çürütme tesisi projede ön görülen kapasitede çalıştığında, günde tahmini olarak üretilecek 53 bin 500 metreküp biogaz, çamurun kurutulmasında kullanılacak" dedi. Yeni Asır