Çimento ihracatı 2020'nin ilk 4 ayında yüzde 37 arttı!

Çimento ihracatı 2020'nin ilk 4 ayında yüzde 37 arttı! Çimento ihracatı 2020'nin ilk 4 ayında yüzde 37 arttı!

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) yılın ilk 4 ayında çimento ihracatının yüzde 37 arttığını açıkladı.Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), Türk çimento sektörünün 2020 yılının 4 aylık ihracatı ile yılın ocak-şubat ayı üretim ve satış rakamlarını açıkladı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Ocak-şubat döneminde Türk çimento sektörünün üretimi geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15,5’lik artışla 7,3 milyon tona çıktı. 2020'nin ilk iki ayında çimento sektörünün iç satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre 3,1’lik artışla 5 milyon tona çıktı.

Yılın ilk 4 ayında ise sektörün toplam ihracat miktarı yüzde 37 artarak 10,2 milyon ton oldu. İhracat geliri de yüzde 20 artışla 352 milyon dolar oldu. Aynı dönemde çimento ihracatı yüzde 41,4 artarak 4,9 milyon tona, klinker ihracatı ise yüzde 33,2 artarak 5,3 milyon tona çıktı.

Çimento ve klinker ihracatı miktar bazında en çok ihracat gerçekleştiren ilk iki ülke ABD ve Gana olurken, ihracat miktarı en çok artan ülke ise Ukrayna oldu. Bu ülkeyi Togo ve Romanya takip etti. Geçen sene Vietnam’dan sonra dünyanın en büyük ikinci çimento ve klinker ihracatçısı olan Türk çimento sektörü Avrupa’nın birinci, dünyanın 6’ncı büyük üreticisi konumunda bulunuyor.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Saka yılın ilk yarısındaki ihracat performansının bütün yıla yayılması halinde sektörün ihracatta birinci sıraya çıkabileceğini söyledi.

Saka, ocak ayında Türk çimento sektörünün iç satışlardaki küçülmesi sona ererken, yıla ihracatta da artışla başlandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“2019 yılında yaşanılan daralmadan sonra bu gelişmeler düzelmeye işaret ederken, şubat ayında iç pazarda tekrar daralma gördük. İhracatta planlanın üzerinde görmüş olduğumuz artış uluslararası rekabette umut verici. Ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yarattığı belirsizlik nedeniyle önümüzdeki dönemde satışlarda azalma riski öngörüyoruz. Sektörün uluslararası rekabette kazandığı ivmeyi koruyarak ülkemize döviz girdisi ve istihdam güvencesi sağlamaya devam etmesi için desteklenmesi önem arz ediyor.”

 

Çimento sektörünün ihracat gelirleri artacak!