17 / 08 / 2022

Çimento sektörü iç piyasadaki maliyet artışını ihracatla dengeledi!

Çimento sektörü iç piyasadaki maliyet artışını ihracatla dengeledi!

Çimento sektörünün çatı birliği olan TÜRKÇİMENTO’nun CEO’su Volkan Bozay, sektörle ilgili önemli açıklamalar yaptı.Çimento sektörünün çatı birliği olan TÜRKÇİMENTO’nun CEO’su Volkan Bozay, sektörle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bozay yaptığı açıklamada, çimento üretiminde maliyet kaleminin en büyüğünü yakıt ve enerjinin oluşturduğunu dile getirerek, “yüzde 80’e yakın olan bu maliyet kalemi dünyada enerji sıkıntısının yaşandığı bu dönemde bizleri ayrıca olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.

Çimento sektörü iç piyasadaki maliyet artışını ihracatla dengeledi!

Global çaptaki enerji krizinin hala devam ettiğini kaydeden Volkan Bozay, başta Uluslararası Enerji Ajansı olmak üzere tüm yetkili organizasyonların krizin bir müddet daha devam edeceği ile ilgili olarak açıklamalar yaptığını dile getirdi. Bozay konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dolayısıyla belli bir dönemde düşmüş olan kömür ve petrokok fiyatlarının tekrar yükselmesi riski hala geçerlidir. Bununla birlikte petrol arzında da kısıtlamaların devam edeceği OECD tarafından raporlanmıştır. İthal edilen ve millileşmiş sahadan alınan petrokok ve ithal kömür bedelleri Aralık ayında 17 TL olan dolar kurundan ödemesi yapılarak stoklara girmiştir. Enerji bedellerinde herhangi bir indirim olmadığı gibi Ocak 2022’de ciddi bir artış beklentisi söz konusudur. Ocak 2022’de asgari ücret, beyaz yaka ve taşeron ücretlerinde bir artış yapılması zorunludur. Katkı ve atık birim fiyatları da 0,40’dan 0,48 USD’ye yükseldi. Herhangi bir fiyat düşüşü yoktur.”

Çimento sektörü iç piyasadaki maliyet artışını ihracatla dengeledi!

ARALIK AYINDAKİ ARTIŞLAR NE OLDU?

2021 yılı Aralık ayındaki artışlarla ilgili de önemli açıklamalar yapan Volkan Bozay yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “2021 yılı Aralık ayında petrokok fiyatları geçen senenin Aralık ayına göre yüzde 529 artış gösterirken, elektrik ve ithal kömür fiyatları sırasıyla yüzde 126 ve %382 artış göstermiştir. Yine 2021 yılı Aralık ayında Yerli Linyit yüzde 55 oranında artış göstermiştir. Aynı dönemde dolar kuru ise 7,7 TL’den 14 TL’ye yükselerek yüzde 81’lik artış göstermiştir."

2016-2020 yılları arasındaki artışlara da değinen Volkan Bozay, şöyle konuştu “Petrokok fiyatları yüzde 175, elektrik fiyatları yüzde 127, ithal kömür fiyatları ise yüzde 125 artış gösterdi. Aynı dönemde dolar kuru artışı yüzde 132 olarak gerçekleşti. ÜFE verilerine göre 2016-2020 döneminde çimento fiyat endeksi sadece yüzde 80 arttı.”

Çimento sektörü iç piyasadaki maliyet artışını ihracatla dengeledi!

Türk çimento sektörünün özellikle tüm dünyayı etkisi altın alan pandemi döneminde dünya çapında güvenilir tedarikçi olarak ön plana çıktığını kaydeden Volkan Bozay, “İç piyasada artan maliyetlere karşı tampon oluşturan çimento ihracatı artış hızımızın durması, maliyet artışlarıyla birlikte sektörümüzü olumsuz etkilemeye başladı. Bu olumsuz etki, iç piyasada üreticilerimizin rekabetçi fiyat politikalarını da aynı oranda etkiliyor. Ancak, sektör olarak global piyasalar kaynaklı kontrolümüzde olmayan maliyet artışlarındaki olumsuzluklara rağmen, ülkemizin makro ekonomik politikalarına destek olmak adına fazla kapasitemizi ihracata yönlendirebilmeyi amaçlıyoruz. Çimento stratejik bir ürün ve ülkemiz çimentoda dünyanın en büyük 2. ihracatçısı konumunda. Son yıllarda iç piyasada düşen talep kaynaklı kapasite fazlasını ve ağırlıklı enerji olmak üzere dış kaynaklı artan maliyeti ihracatla dengeleme çabasındayız. Önümüzdeki sene de cari dengedeki olumlu gelişmelere azami katkıyı verecek şekilde elimizden geldiğince ülkemize destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

2022'de çimento fiyatları yüzde 20 artacak!