Çimento sektöründe ihracat devam ediyor!

Çimento sektöründe ihracat devam ediyor! Çimento sektöründe ihracat devam ediyor!

TÇMB sektörün ilk 9 aylık verilerini açıkladı. Çimento sektörünün Ocak-Eylül verilerine göre; üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 10,1’i ihracata konu oldu...Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) sektörün ilk 9 aylık verilerini açıkladı.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi çimento sektörünün Ocak-Eylül verilerine göre; üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 10,1’i ihracata konu oldu. Açıklan rapora göre bölgesel bazda yapılan satışlarda en büyük artış Ege ve İç Anadolu Bölgesi’nde görüldü.

İhracat artışı en çok Senagal, A.B.D. ve Gine’de yaşandı

2017 yılının ilk aylarında yaşanan zorlu kış şartlarının, bu yıl yaşanmaması nedeni ile 2018'in ilk 2 ayında satışlarda yüzde 31’lik büyüme görüldü. Satışlar, Mart ve Nisan aylarında aylık bazda yüzde 4 ve yüzde 8 artarak normal seyrine döndü. Ancak Mayıs ayından itibaren son 4 ayda Ramazan ayı ve Bayramların etkisiyle satışlar aylık bazda azaldı ve Ağustos ayı sonu itibariyle devre bazında da eksi olarak gerçekleşti. Eylül ayında üretim ve satışta, geçen ay kadar yüksek olmasa da düşüş devam etti.

2018 Eylül ayında, 2017'nin aynı dönemine kıyasla çimento ihracatında yüzde 27, klinker ihracatında ise yüzde 53 artış yaşandı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre, 2018 yılı Ocak-Eylül döneminde, çimento ve klinker ihracatının en çok arttığı ülke Senegal olurken; bu ülkeyi A.B.D. ve Gine izledi. İhracat oranlarının yükseldiği diğer pazarlar arasında da Haiti ve Gana yer aldı.