15 / 08 / 2022

Çinli emlak şirketleri temerrüde yönelmiş olabilir!

Çinli emlak şirketleri temerrüde yönelmiş olabilir!

Çinli gayrimenkul geliştiricileri, faizlerin yükselerek rekor miktardaki borçların çevrilmesini zorlaştırması ile birlikte temerrüde düşmeye yönelmiş olabileceği belirtiliyor. Çin'de yerel finansal ürünleri yerli yatırımcılara satan az sayıdaki yabancı fon yöneticisinden birine göre Çinli gayrimenkul geliştiricileri, faizlerin yükselerek rekor miktardaki borçların çevrilmesini zorlaştırmasıyla birlikte temerrüde düşmeye yönelmiş olabilir.

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; Çin anakarasında nitelikli yatırımcılara yönelik (tahvil odaklı) ilk onshore özel fonunu bu ay başlatan Neuberger Berman, hükümetin kaldıracı azaltarak borçlanma maliyetlerinin yükselmesi ile birlikte, küçük emlak şirketlerinin bu yıl tahvil ödemelerini kaçırabileceğini düşünüyor. Henüz Çin'in yerel piyasasında kamuya açık olarak ihraç edilen tahvillerde herhangi bir temerrüt durumu olmadı.

Neuberger Berman Investment Management (Shanghai) Ltd.Çin tahvili yatırım birimi yöneticisi Peter Ru, “Küçük geliştiricilerin güçlü nakit akımı bulunmuyor ve yüksek kaldıraçları nedeniyle refinansmanda bir duraksamaya dayanamazlar. Zayıf geliştiriciler daha da yüksek borçlanma maliyetleriyle karşı karşıya kalabilirler.” şeklinde açıklama yaptı.