Çinli gayrimenkul şirketleri temerrütten kaçınıyor!

Çinli gayrimenkul şirketleri temerrütten kaçınıyor!Borç yükü altında olan Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande'nin yurt dışındaki yatırımcıları şirketin yeni haftanın ilk gününde vadesi sona erecek 148 milyon dolardan fazla tahvil kupon ödemesine ilişkin gelişmelere odaklanırken, diğer Çinli gayrimenkul şirketleri de temerrütten kaçınmaya çalışıyor.


Çinli inşaat şirketleri, gayrimenkul sektörü için likidite şartlarının sıkılaşmasıyla beraber, yaklaşan tahvil yükümlülükleri dikkate alındığında, temerrütten kaçınmak amacıyla ödemelerin uzatılması veya borç takası yapmak için arayışa başladı. 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; Modern Land (China) Co., tahvil sahiplerine 25 Eki tarihinde vadesi sona erecek 250 milyon dolar tutarlı dolar cinsi tahvilleri için 3 aylık uzatma teklifi götürürken, aynı zamanda iki üst düzey yetkilinin şirkete yaklaşık 125 milyon dolar kredi sağlamasına ilişkin planını da açıkladı. 

Çinli gayrimenkul şirketleri temerrütten kaçınıyor!

Diğer bir inşaat şirketi Xinyuan Real Estate Co. ise, 15 Ekim vadeli tahvilde ana paranın yalnızca yüzde 5’ini ödemeyi ve kalan borcu 2023 vadeli tahvillerle takas etmeyi tavsiye etti. 

Çinli gayrimenkul şirketleri temerrütten kaçınıyor!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, şirketin kredi notunu C seviyesine düşürürken, bu adımı sıkıntılı bir borç takası şeklinde belirtti.

Çin'de gayrimenkul depremi: Fantasia tahvil işlemlerini durdurdu!