Çinliler Türkiye'den konut alımında 2'inci sıraya yerleşti!

Çinliler Türkiye'den konut alımında 2'inci sıraya yerleşti! Çinliler Türkiye'den konut alımında 2'inci sıraya yerleşti!

Yabancıya konut satış oranları kayda değer bir oranda artış gösterdi. Türkiye'den konut satın alımında Çin 34 basamak birden yükselerek 2'inci sırada yerini aldı.Türkiye'de rekor kırılan yabancıya konut satışında Çinliler 34 basamak birden yükseldi. Çin tarafından Türkiye'den gayrimenkul alım oranının artmasıyla ülke ikinci sıraya yükseldi. Geçen yılın Eylül ayında oturum izni için konut alımındaki rakamın 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmesiyle yabancıya konut satışında kayda değer bir oranda yükselme yaşandı.

Yeni Şafak'ta Kenan Biter'in haberine göre, Mayıs ayı konut satış verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31.3 oranında azalarak 82 bin 252 seviyesine inmesine rağmen yabancıya konut satışında ise tarihin en iyi Mayıs rakamına ulaşıldı.

Yabancıya satış kapsamında geçtiğimiz yıl neredeyse yüzde 100'e yakın artışla 40 binin üzerinde satışı yapıldı. Yabancıya konut tarafında Mayıs ayında ise, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 62.5 artışla 3 bin 925 adet satış oldu. Sektör, yılın ilk dört ayındaki güçlü seyrini Mayısta da devam ettiren yabancılara konut satışının ilk beş ay içerisinde ulaştığı rakam da 17 bin 263 adet olarak açıklandı.

İstanbul'da yüzde 103 oranında artış yaşandı

Mayıs ayı rakamlarına bakıldığında yabancıya konut satışında İstanbul zirvede kalmaya devam etti. Yabancıların konut alırken en çok tercih ettiği İstanbul'da satışlar yüzde 103 artışla bin 734 adete yükseldi. İstanbul'u ise sırasıyla 850 konutla Antalya, 216 konutla Ankara, 187 konutla Bursa, 136 konutla Yalova ve 109 konutla Muğla takip etti.

Iraklılar zirvede

Satın alımların en çok yapıldığı ülkeler listesinde 594 konutla Iraklıların satın aldığı görülüyor. Iraklıları, 509 konutla İranlılar, 285 konutla Ruslar, 183 konutla Afganlar, 157 Suudiler, 155 konutla Almanlar takip etti.

Çinlilerin alım oranları yükseldi

Son dönemlerde ardı ardına atılan adımlarla ticaret ve turizm alanlarında önemli gelişmelerin yaşandı. Son olarak 2019 için 1 milyon turist hedefinin konulmasıyla iki hava yolu firmasının da İstanbul uçuşlarına başladığı Çin'den yatırımcıların Türkiye'de gayrimenkul alımına geçtiği bildirildi.

Alımlar şirketler üzerinden yapılıyor

Türkiye'de 2019 yılının ilk 3 ayında yabancılara satılan gayrimenkullerin toplam yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 13'nün Çinli yatırımcılar tarafından satın alındığını söyleyen Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, yapılan yatırımların diğer yabancı yatırımcılara göre daha farklılık gösterdiğini açıklayarak, "Iraklılar, Suudiler ve diğer alım yapan yabancı yatırımcılar daha çok kişisel olarak alım yapıyor. Çin tarafında ise alım şekli daha çok şirketler üzerinden gerçekleştiriliyor" dedi.

Çin hükümetinin de yönlendirmesiyle bu zamana kadar görülmemiş bir hareketliliğin yaşandığı Çin tarafındaki alım sonrası sıralamanın da değiştiğinin altını çizen Şehirli, "2018'in ilk 3 ayında (Ocak-Şubat-Mart dönemi) gayrimenkul ediniminde yüz ölçümü bazında 37. sırada bulunan Çin, 2019 yılının ilk 3 ayında geçtiğimiz yıla göre metrekare bazında alımlarda 34 basamak birden yükselerek 2. sıraya yerleşti" şeklinde konuştu. Şehirli, ilk sırada ise Suudi Arabistan'ın yer aldığını bildirdi.

Ülke ülke yabancıya konut satışı!

Yabancıya konut satışı rekor kıracak!