Coca Cola Orta Asya'da 250 milyon dolarlık yatırım yapacak!

Coca Cola Orta Asya'da 250 milyon dolarlık yatırım yapacak! Coca Cola Orta Asya'da 250 milyon dolarlık yatırım yapacak!

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Orta Asya'ya 250 milyon dolarlık yatırıma hazırlanan Coca-Cola, Bakü'de düzenlenecek 1. Avrupa Oyunları'na sponsor oldu..Önümüzdeki 3 yılda Orta Asya'ya 250 milyon dolar yatırım yapacağını açıklayan Coca-Cola, bu yıl ilk kez Azerbaycan'da düzenlenecek uluslararası atletizm organizasyonu Avrupa Oyunları'na sponsor oldu. Haziranda açılışı yapılacak olan oyunlar için 3 milyar liraya yakın harcama yapan Azerbaycan'ın en büyük uluslararası yatırımcısı Coca- Cola'nın Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas, bölgede 4 şişeleyici ortak ile çalıştıklarını, Anadolu Grubu'nun bunlardan biri olduğunu dile getirdi. 


2 bin 500 çalışan var 

İstanbul merkezli bölgedeki 18 fabrikayla 160 milyon nüfusu olan 10 ülkeye hizmet verdiklerini kaydeden Molinas, "Azerbaycan'da 20 yıldır bulunuyoruz ve buradaki tesisimizle birlikte ülkedeki çalışan sayımız 2 bin 500. Ülkede 5 kategoride faaliyetteyiz" dedi. Coca-Cola'nın şişeleyici ortağı Coca-Cola İçecek Orta Asya Bölge Direktörü Osman Kazdal da 1991'de bağımsızlığını ilan eden ülkede 1994'te fabrika kurarak faaliyete başladıklarını anlattı. Kazdal, ülkede 60 milyon ünite kasa yani 350 milyon litre kapasite ile 21 bin satış noktasına hizmet götürdüklerini söyleyerek, "Doğrudan yabancı yatırım olarak petrol sektörü hariç en büyük yabancı yatırımcıyız. 10 yılda 110 milyon dolar yatırım yaptık. Orta Asya'yı kapsayan bölgede önümüzdeki 3 yılda 250 milyon dolar yatırım yapacağız" diye konuştu. Bakü 2015 Avrupa Oyunları'nın sponsorluk anlaşması imza töreninde konuşan Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov ise sadece olimpiyat oyunları için 950 milyon manat (yaklaşık 2.8 milyar TL) yatırım gerçekleştirdiklerini kaydetti. 


50 ülkeden 6 bin sporcu katılacak

Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından dört yılda bir düzenlenecek Avrupa Oyunları'nın ilkinin ev sahipliğini Bakü yapacak. Haziran ayında gerçekleştirilecek ve 17 gün sürecek Bakü 2015 Avrupa Oyunları'na, 50 ülkeden 6 binin üzerinde sporcu katılarak 19 spor dalında, 239 madalya için yarışacak. Coca-Cola Şirketi'nin ana sponsoru olduğu Bakü 2015 Avrupa Oyunları'nı 1 milyon kişinin izlemesi ve bine yakın basın mensubunun takip etmesi bekleniyor.


Sabah