Contemporary Istanbul, ünlü mimarları buluşturuyor!

Contemporary Istanbul, ünlü mimarları buluşturuyor!Contemporary Istanbul, 19 Eylülde Kent ve Kültür başlığı altında uluslararası arenadan fikir önderlerinin katılımıyla bir konferans düzenliyor. Çağımızın sanat ve mimari alanındaki fikir önderleri, Kent ve Kültür konferansında İstanbulu tartışacak


 

Contemporary Istanbul, 19 Eylülde Kent ve Kültür başlığı altında uluslararası arenadan fikir önderlerinin katılımıyla bir konferans düzenliyor. Çağımızın sanat ve mimari alanındaki fikir önderleri, Kent ve Kültür konferansında İstanbulun kültür ve sanat merkezi olarak değişmekte olan alt yapısını tartışacak.

Bu sene 24-27 Kasım 2011 tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak olan Contemporary Istanbul yıl boyunca gerçekleştirdiği etkinliklerine bir yenisini daha ekleyerek kültür-sanat alanında yaptığı çalışmalarını genişletiyor. Contemporary Istanbul tarafından düzenlenenKent ve Kültür konferansı, Istanbul Bienali'ne paralel olarak 19 Eylül Pazartesi günü gerçekleşecek.

Kent ve Kültür konferansı; 15 milyon nüfusu ile binlerce yıl farklı medeniyetlere merkez olmuş ve şu an dünyada her kesimin yakından takip ettiği İstanbulda, uluslararası kültür, sanat ve mimarlık dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşecek.

Qatar Museums Authority Yönetim Kurulu Başkanı H. E. Sheikha Al Mayassa Bint Hamad Bin Khalifa Al-Thaninin katılımlarıyla gerçekleştirilecek konferans iki bölümden oluşacak.

Kent ve Kültür konferansının sabah seansının moderatörlüğü Contemporary Istanbulun Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Akay tarafından yürütülecek. Bir Kentin Kültür Merkezi Olması Sağlayan Nedir başlığı altında gerçekleşecek olan sabah seansına; sanat teorisyeni Anna Waldman, 54. Venedik Sanat Bienalinde Türkiye Pavyonunda Türkiyeyi temsil eden çağdaş sanatçı Ayşe Erkmen, Documentanın eski direktörü küratör Catherine David ve çağdaş sanatçı-heykeltraş Elisabeth Ballet konuşmacı olarak katılacaklar.

Mimari bölümün açılış konuşması Pritzker mimari ödülü sahibi, Pekin Ulusal Stadyumunun ve Tate Modern Banksideın mimarlarından, Herzog & de Meuron mimarlık ofisinin kurucu ortağı İsviçreli ünlü mimar Jacques Herzog tarafından gerçekleşecek.


Mimarlığın Kent Kültüründeki Rolü ve Öneminin tartışılacağı akşamüstü seansının moderatörlüğü ise ODTÜ Mimarlık Fakültesinde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Suha Özkan tarafından gerçekleşecek. Bu seansta, 2010 Ağa Han Mimarlık Ödülünün sahibi mimar Emre Arolat, Mecanoo Mimarlık Ofisinden Francine Houben, Frankfurt Modern Sanat Müzesinin tasarımcılarından ve Hans Hollein Mimarlık Ofisinin kurucularından Hans Hollein ve Roma Çağdaş Sanatlar Müzesi Mimarlık Ödülü sahibi ODBC Mimarlık ofisinden Odile Decq de görüşlerini paylaşacaklar.

Konferans, Almanyadan Akademie Der Künstenin Direktörü Dr. Johannes Odenthal tarafından yapılacak kapanış konuşmasıyla son bulacak.

Contemporary İstanbul Hakkında:

Contemporary İstanbul, bu yıl 24-27 Kasım 2011 tarihleri arası altıncı kez seyircilerle buluşacaktır. Türkiye'de bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı modern ve güncel sanat fuarı olan Contemporary İstanbul, ülkenin kültürel ve sanatsal yaşamını dünyaya tanıtmaktadır.

Dört gün boyunca süren Contemporary İstanbul, ulusal ve uluslararası galerileri, tüm dünyadan gelen sanatçıları, koleksiyonerleri, müze müdürlerini, küratörleri, sanat eleştirmenlerini, basın mensuplarını ve sanatseverleri Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi çatısı altında birleştirecektir. Ana etkinliğinin yanı sıra Contemporary Istanbul ülkenin sanatsal gelişimine katkıda bulunmak üzere yıl boyunca tartışma panellerinden, sergilere kadar birçok yan etkinlikleri ve sanat projelerini sunmaya devam etmektedir.