Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yusufeli'nde muhteşem bir şehir inşa ediliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yusufeli'nde muhteşem bir şehir inşa ediliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yusufeli'nde muhteşem bir şehir inşa ediliyor!

"Baraj sularının altında kalacak Yusufeli ilçesinin yerleşim yerini değiştirmek zorunda kaldık ama şimdi helikopterle geçerken baktım ki lebiderya, denize nazır konutlarımız yapılıyor. Her şeyiyle muhteşem bir şehir inşa ediliyor.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Artvin'in Yusufeli ilçesini ziyaret ederek Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara hitap etti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yusufeli'nde 2 Haziran'da yenilenen seçimlerde Cumhur İttifakı'nın adayı Eyüp Aytekin'e verilen destekten dolayı teşekkür eden Erdoğan, "Yusufeli her zaman olduğu gibi yine yanımızda yer aldı. İnanıyorum ki sizin bize olan desteğiniz, bizim size olan desteğimiz, inanıyorum ki Yusufeli'ni çok farklı yerlere tırmandıracaktır."dedi.

İlçeye gelirken Yusufeli Barajı'nı helikopterle incelediğini söyleyen Erdoğan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Gerçekten muhteşem bir eser ortaya çıkıyor. Zaten Artvin adeta barajlar şehri. Bu noktada dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir. Kullanma suyundan içme suyuna, elektrik enerjisi üretimine varıncaya kadar her şeyiyle bir barajlar şehri Artvin. Şimdi ise Yusufeli çok farklı bir konuma tırmanıyor. Kendi sınıfında ülkemizin en büyük, dünyanın en yüksek üçüncü eseri olacak Yusufeli Barajı'nı ülkemize kazandırmak için verdiğimiz mücadelenin en yakın şahidi sizlersiniz."

- "2021'de elektrik üretimi başlayacak"

Yusufeli Barajı'nda elektrik üretimine Nisan 2021'de başlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Baraj inşaatının sürdüğü son 6 yılda ülkemizde yaşanan, Gezi olaylarından tutun da 15 Temmuz'a kadar tüm saldırıların hedefindeki yerlerden biri hep bu eser olmuştur. Yurt dışından yurt içine kadar pek çok çevre Yusufeli Barajı'nın inşasına engel olmak için her türlü çabayı göstermişlerdir. Çünkü bunların bu ülkede bir dikili ağacı yok. Bir ağaç mı dikeceksiniz? Onun da karşısına dikilirler. Yaptıkları iş hep budur. Biz milletimizle el ele verdik, dayanışma içine girdik. Özellikle de sizlerle el ele vererek tüm bu sıkıntıları aştık ve baraj inşaatına devam ettik. Barajın yapımında özellikle yüklenici firmanın bu noktadaki kararlılığını da huzurlarınızda alkışlıyorum." 

Yusufeli Barajı tamamlandığında Türkiye'ye yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreteceğini söyleyen Erdoğan, baraj inşaatının fiziki gerçekleşme oranının yüzde 70'i bulduğunu söyledi.

 - "Bizim Türkiye olduğumuzu bilmiyorlar"

Yusufeli Barajı'nın yapımında ilçe halkının çok büyük fedakarlıkta bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Baraj sularının altında kalacak Yusufeli ilçesinin yerleşim yerini değiştirmek zorunda kaldık ama şimdi helikopterle geçerken baktım ki lebiderya, denize nazır konutlarımız yapılıyor. Her şeyiyle muhteşem bir şehir inşa ediliyor. Şu süreç içerisinde bazı dedikodular, olumsuz kampanyalar yürütülebilir. İnanın oralara yerleştiğinizde inanıyorum ki bize çok dua edeceksiniz. Bütün devlet binaları, okullarıyla ibadethaneleriyle altyapısı ve üstyapısıyla muhteşem bir Yusufeli inşa ediliyor. Bunu da dünyaya örnek göstereceğiz. Burada gelip görenler, 'Burayı nasıl yaptılar?' diyecekler, şaşıracaklar ama bizim Türkiye olduğumuzu bilmiyorlar. Biz Türk'üyle, Gürcü'süyle, Abaza'sıyla, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Kürt'üyle bir olduk, beraber olduk, kardeş olduk, Türkiye olduk ve bunları başardık. Daha güzelini de inşallah yapmaya devam edeceğiz."

- "Bir yılda bu baraj dolacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Artvin'de yapımı tamamlanan Cankurtaran Tüneli'ne başladıklarında da "Yapamazlar" denildiğini ancak tüneli yapıp yolları kısalttıklarını söyledi. Uzağı yakın kılıp, Ferhat ile Şirin'i buluşturduklarını belirten Erdoğan, "Çünkü aşığa her şeyden önce dertli olmak yaraşır. Biz dertli olduk, işte dağları deldik. Burada da aynı şeyleri yapıyoruz. Bu tüneller bunun için açıldı, bu viyadükler bunun için yapıldı. İnşallah bir yıl sonra su tutmaya başlayacak. Bir yılda inşallah bu baraj dolacak." dedi.

Kentte yağmurun bol olduğunu söyleyen Erdoğan, "Gelirken de Sayın Bakan'ıma dedim ki bir taraftan da ağaçlandırma çalışmalarını hemen başlatalım, konutların olduğu bölgede ağaçlandırmaları yapalım. Her taraf yemyeşil olmalı. Zaten burada fidan diktiğiniz zaman bir anda yetişir, yağmur bol, bereketli dolayısıyla buraya da yeşil yakışır. Bunları da inşallah yapacağız." diye konuştu.

Erdoğan, gençlerin ve kadınların yeni yerleşim konusundaki beklentilerinin kendisine iletildiğini de söyleyerek "Herkesin gönlünü hoşnut edecek şekilde bu süreci tamama erdireceğiz. Bizler Ankara'dan, milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımız buradan yapacağımız çalışmalarla yepyeni bir Yusufeli'ni inşa edeceğiz." dedi.

- "Bambaşka bir Yusufeli"

Göl manzaralı yeni yeri tamamlandığında bambaşka bir Yusufeli olacağını söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu.

"Mimarisiyle sosyal alanlarıyla her şeyiyle bölgesinin çekim alanı haline gelecek. Projesini bizzat incelediğim, takip ettiğim bu süreçte bütün yüklenici firmalar, onlar da bize bugüne kadar zorluk çıkarmadılar, başarılı bir şekilde süreci devam ettirdiler. Bütün kurumlarımız kendi görev sahalarıyla ilgili konularda hassas bir çalışma yürütüyorlar. Bu sürecin sizler için zor olduğunu biliyorum. Sıkıntılarınızı yakinen takip ediyorum. Sizler bizim için değerlisiniz. Hiçbir Yusufelilinin mağduriyet yaşamasına müsaade etmeyeceğiz. Baraj, yol ve yeni yerleşim inşaatlarımızı bir an evvel bitirip, sizleri evlerinize kavuşturacağız."

Erdoğan, yeni yerleşim yerlerinde hak sahibi olmayanların mağduriyetini çıkardıkları kararname ile giderdiklerinin müjdesini de vererek "Bu kararnameyle birlikte önümüz ve önünüz daha da açılmış oluyor." diye konuştu.

Evlerin şimdiden hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, kamulaştırma bedellerinin ödenmesi için ilgili Bakanlığa ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne gereken talimatları verdiklerini ve vermeye devam ettiklerini söyledi.

Bu konudaki diğer sıkıntıları da bildiklerini belirten Erdoğan, "Onların da adil ve makul bir yoldan hal çaresine bakacağız. Türkiye'yi Yusufeli Barajı gibi bir abide esere kavuştururken, Yusufeli'ndeki kardeşlerimize de huzurlu, müreffeh ve aydınlık bir gelecek sağlamak için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz, göstereceğiz. Rabb'im hepinizden razı olsun." diye konuştu.